TVOJDOM.SK

Záhradný krb postavíme svojpomocne

Záhradné vybavenie a technika - 21.7.2011

Kto má záhradu a ešte k tomu rád griluje, ocení iste záhradný krb. A pretože sme národ domácich majstrov, postaviť takýto krb svojpomocne si trúfnu mnohí. Treba ale vedieť, ako na to.

reklama

Letné grilovanie v záhrade si každoročne získava stále väčší počet priaznivcov. Komu by sa teda nepáčil murovaný záhradný krb, ktorý umožní pohodlne a s komfortom pripravovať najrôznejšie delikatesy. Samostatný krb s otvoreným ohniskom, prípadne i krb s udiarňou si môžeme nechať postaviť na kľúč špecializovanou firmou či zakúpiť ako stavebnicu a postaviť svojpomocne. Ale záhradný krb si môžeme postaviť celkom sami na mieru pre dané miesto, ktoré pre neho máme k dispozícii, z materiálu, ktorý si sami vyberieme a v dizajne, ktorý bude najviac odpovedať našim predstavám. Dnes sa budeme zaoberať posledným zmieneným variantom.

Umiestnenie záhradného krbu

Skôr ako sa pustíme do stavby, musíme starostlivo vybrať miesto, kde bude záhradný krb stáť. Prvým meradlom je smer vanúcich vetrov – krb umiestnime do závetria tak, aby neobťažoval nás ani našich susedov. Vždy je vhodné počítať so zastrešením, aby bolo stanovisko chránené pred slnečnými lúčmi i dažďom, a bolo možné ho využívať i pri nie celkom ideálnom počasí. Môže byť postavený v blízkosti rodinného domu, prípadne vo svahu, ak máme svažitý pozemok, ale tiež celkom samostatne, v tom prípade je vhodné využiť ho v záhrade i ako architektonický prvok.

Ďalším ukazovateľom pri voľbe miesta je i priestor, ktorý bude krb zaberať – k samotnému telesu musíme pripočítať ešte plochu na prípravu jedla a na odkladanie riadu a potravín, a tiež priestor na uskladnenie dreva na kúrenie. V neposlednom rade nesmieme zabúdať ani na miesto na sedenie pre rodinu a prípadné návštevy.

Nepodceňujme dobré základy krbu

Keď vieme, kde bude krb stáť a máme aspoň základný nákres a predstavu o materiáli a jeho množstve, môžeme začať stavať. Vzhľad krbu a použitý materiál by mal korešpondovať s prostredím, kde je umiestnený, s domom, prípadne s materiálmi a prvkami, ktoré sú už v záhrade použité. Stavebným materiálom je obvykle kameň alebo tehly, tieto materiály môžu byť priznané, prípadne je možné krb omietnuť, ak by tak lepšie zapadol do okolia. Aby bol krb stabilný a odolný, musí mať, ako každá stavba, veľmi dobré betónové základy do hĺbky aspoň 80 cm. Betón vystužíme armovacími prútmi alebo kamenivom, základy by mali vystupovať asi o 10 až 15 cm nad úroveň terénu, vytvoria nám sokel, na ktorý potom postavíme krb. Základovú dosku odizolujeme asfaltovou lepenkou a na ňu nanesieme vrstvu cementovej malty. Po dokonalom vytvrdnutí základov môžeme začať stavať. Starostlivo kladieme prvý rad tehál, ktorá bude presne určovať pôdorys krbu. Aby sme si pri stavbe zaistili rovnomerné škáry, vkladáme pri kladení ďalších radov medzi tehly napríklad oceľový drôt.

Odporučené rozmery krbu sú – výška minimálne 80 cm, hĺbka asi 2/3 zvolenej šírky.

Nezabudnime na pracovnú dosku

Pri stavbe venujeme veľkú pozornosť stavbe kúreniska – vzhľadom k tomu, že budú tehly vystavené vysokým teplotám, musia byť kvalitné, neporušené, pred pokládkou ich mierne navlhčíme, aby sa malta lepšie prilepila k ich povrchu. Posledný rad tehál potom spevníme betónovým vencom spevneným armovacou oceľou, vysokým na výšku tehly. Vnútrajšok kúreniska vymurujeme šamotovými tehlami, škáry necháme len veľmi malé, cca 2 – 3 mm, maltu na ich vyplnenie používame tiež šamotovú alebo do nej šamot aspoň pridávame v pomere 1:1. Pri murovaní nezabudnime zabudovať vodiace profily na vloženie roštu. Pretože je nutná i plocha na odloženie potravín, riadu a náčinia, počítame s ňou už pri stavbe krbu a vybudujeme ešte vedľajšiu podpornú stienku a celý priestor preklenieme pracovnou doskou. Pod ňu vstaviame drevené police na uloženie riadu a podobne. Vrchná doska môže byť vyrobená z rôznych materiálov – dá sa kúpiť hotová z tvrdšieho prírodného kameňa, prípadne si nechať vyrobiť u kamenára dosku z terazza, ktoré je obľúbené pre svoju tvrdosť, pevnosť a odolnosť, a súčasne je vzhľadovo veľmi príťažlivé. Alebo si dosku vyrobíme z liateho betónu sami. Podľa vonkajších rozmerov zhotovíme debnenie, ktoré potom umiestnime na rovnú plochu a podložíme igelitom. Priestor vylejeme betónom z jedného dielu cementu a troch dielov piesku. Pri vylievaní do betónu vložíme niekoľko oceľových drôtov, ktoré poslúžia ako armatúra.

Sopúch a komín

Ďalšou etapou stavby krbu je sopúch a komín. Sopúch z oceľového plechu môžeme kúpiť hotový alebo ho, ak sme dostatočne zbehlí, vyrobíme z pozinkovaného plechu, prípadne z drahšieho hliníkového či medeného, svojpomocne. Zhotovíme si náčrtok s potrebnými tvarmi a rozmermi, potom nastriháme plech, naohýbame ho cez drevenú latu a po bokoch spojíme nitmi. Nakoniec ho upevníme k bočným stenám kúreniska skrutkami alebo pomocou pásovej ocele. Ústie sopúcha zakončíme kratším plechovým komínom a nad ním plechovou ochrannou strieškou vo výške asi 20 až 30 cm.

-Dana D. Daňková-
Foto: www.thinkstock.cz, www.isifa.com

Diskusia
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.