TVOJDOM.SK

Letné večery pri rozpálenom grile...

Záhradné vybavenie a technika - 9.7.2008

Nastal čas odpočinku a relaxácie, a aj keď nie sme na dovolenke, užívame si aspoň večery posedením v záhrade pri rozpálenom grile.

reklama

Ak sa budeme chcieť v lete venovať okrem iného i príprave pokrmov na živom ohni, rozhodne sa nemusíme uspokojiť s vŕbovým prútikom v jednej a umne narezaným špekáčikom v druhej ruke. Na záhradné varenie, opekanie a grilovanie pokrmov už existuje veľké množstvo krbov, grilov a udiarní. Je len na nás, pre čo sa rozhodneme. Základným parametrom je, či chceme zariadenie pevne zabudované, alebo prenosné. To závisí viac-menej od toho, či máme záhradu (a ako veľkú), prípadne lodžiu či terasu, a tiež od toho, ako často chceme grilovať. Na lodžii či terase mestského bytu alebo v menšej záhrade bude praktickejší zrejme gril stabilný, prípadne prenosný, rovnako sa pre mobilné zariadenie asi rozhodne ten, kto má viac miesta, ale griluje iba cez dovolenku a podobne.

Kam s ním?
Aby bola príprava jedál vonku pohodlná a príjemná, je dôležité vybrať tiež správne miesto. Malo by byť blízko domu, aby sme nemuseli všetko potrebné nosiť príliš ďaleko. Ak sa rozhodneme pre stabilný gril či krb, umiestnime ho spravidla do nejakého otvoreného, ale voči poveternostným vplyvom dobre krytého altánku či záhradného prístrešku, vhodné je na tento účel využiť tiež záhradnú stenu alebo svah, do ktorého môžeme krb či gril zasadiť. Ak sa rozhodneme pre stenu susediacu s ďalším pozemkom, berieme ohľady na susedov, aby im nešiel dym do záhrady. Opornú stenu môžeme tiež vystavať. Materiál na jej stavbu zvolíme v závislosti od štýlu záhrady. Využiť môžeme zbytok stavebného materiálu zo stavby domu. V prípade staršej zástavby vo vzrastlej záhrade budú dobre pôsobiť staré tehly či kameň. Ďalšie steny buď necháme voľné, alebo ich rozčleníme lankami s popínavými rastlinami, náveternú stranu uzavrieme napríklad len ľahkou drevenou konštrukciou s hustejším porastom popínavých rastlín. Ak staviame krb či gril sami, môžeme ho umiestniť doprostred sedenia. Kuchár je s ostatnými i počas prípravy jedla, ostatní zase môžu všetko zblízka sledovať.

Krb je istota
Ak sme si grilovanie obľúbili, a pripravujeme tak pokrmy pomerne často, je klasický murovaný záhradný krb najvhodnejším variantom. Takýto krb by mala stavať odborná firma, predsa len ide o zariadenie so živým ohňom, kde by sa akákoľvek chyba nemusela vyplatiť. Súčasne vypracuje i projekt na mieru tak, aby čo najlepšie zapadal do okolitého prostredia a súčasne vyhovoval našim nárokom. Môže tak vzniknúť i pomerne rozmerná stavba, obzvlášť v prípade, že sa rozhodneme doplniť ju rúrou na pečenie či udiarňou. Krb musí byť postavený z nehorľavých materiálov, ohnisko je vymurované šamotovými tehlami, zvyšná stavba potom môže byť z tehál alebo z kameňa. Komín alebo sopúch by mal mať striešku proti dažďu. Samotný krb býva obvykle súčasťou stienky alebo steny domu, v takomto prípade nie je problém vytvoriť okolo dostatok políc a iných úložných priestorov na riady i pomôcky, umiestniť vešiaky na náradie a vyčleniť miesto na uloženie dreva. Ak stojí krb v záhrade, je vhodné zaistiť pri ňom i pripojenie vody a odpadu a prívod elektriny.

Gril stabilný, alebo mobilný?
Gril je v porovnaní s krbom menej náročný variant na prípravu pokrmov v exteriéri, a to nielen s ohľadom na materiál a priestor, ale aj ak ide o financie. I preto sú grily v súčasnosti tiež najrozšírenejšie. Na rozdiel od krbu nemá gril komín. Vďaka menším rozmerom je možné ho postaviť i na malý dvor, terasu alebo zelenú strechu. Stabilné varianty, obvykle zhotovené z betónu, sa dajú v rôznych veľkostiach, tvaroch i farebných a povrchových úpravách kúpiť v obchode ako stavebnica, ich zostavenie je preto ľahké. Tento gril by sme mali postaviť na spevnenom podklade, najvhodnejšia je dlažba alebo betón, pretože je dosť ťažký. Je odolný proti poveternostným podmienkam, v záhrade či na terase ho nechávame celoročne. Vzhľadom k tomu, že ide o stavebnicu, je možné ho po čase rozobrať a premiestniť, ak je to nutné.

Posledný a najjednoduchší variant je takzvaný mobilný gril. Oproti vyššie zmieneným je to subtílne zariadenie, ktoré sa dá ľahko premiestniť podľa potreby či počasia, prípadne zložiť a odviezť so sebou na dovolenku. To prináša i nevýhody – gril nie je príliš stabilný a súčasne ani odolný voči poveternostným vplyvom, po každom použití je preto vhodné ho upratať. Nemá komín, dym teda môže obťažovať kuchára, a prípadne i stravníkov. Je tiež nutné ho po každom použití čistiť. Mobilné grily sa dajú vyberať i podľa paliva či typu grilovacej plochy. Klasikou sú grily na drevené uhlie, stále častejšie sa ale objavujú zariadenia elektrické alebo plynové. Drôtený rošt môže nahradiť lávový kameň, v tomto prípade býva najčastejším vykurovacím médiom propán-bután. Na mobilnom grile sa jedlo pripravuje rýchlejšie než v prípade stabilného grilu, pretože je tu väčšie teplo, je však nutné kontrolovať častejšie pokrm, aby nedošlo k spáleniu. Možnou nevýhodou je tiež menší rozmer roštu a často i absencia odkladacích plôch.

Udiareň
Údenie bolo vždy jednou zo základných foriem konzervácie pokrmov. Dnes slúži skôr na prípravu údených domácich mäsových pochúťok, prípadne na doúdenie kúpených údenárskych výrobkov. Udiareň sa dá celkom ľahko postaviť svojpomocne, avšak je tiež možné ju kúpiť. Ide o zariadenie často kombinované s grilom. Vykurovacím médiom je elektrina, plyn alebo drevené uhlie, súčasťou sú misky či priehradky na drevené štiepky na údenie. Štiepky musia byť z tvrdého listnatého dreva, lepšie sú väčšie, pred použitím je vhodné ich namočiť. Na rošt poskladáme pripravované pokrmy, veľké alebo krehkejšie časti položíme na alobal, zeleninu môžeme obložiť okolo na rošt. Udiareň zakryjeme vekom a nastavíme na budíku alebo vstavanom časovači dobu údenia. Po skončení údenia necháme pokrm najprv niekoľko minút dôjsť, až potom udiareň otvoríme.

Dana D. Daňková
Foto: http://www.isifa.com/  

Diskusia
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.