TVOJDOM.SK

Správny čas na založenie živého plota

Starostlivosť o záhradu - 13.9.2001

Na rozdiel od plotov drôtených, drevených, kamenných i murovaných, ktoré sa často nehodia štýlom i funkciou, zelené steny, ktoré sú tiež nepriehľadné, nepreniknuteľné a pevné, naviac prinášajú svojmu okoliu i krásu živých rastlín. Ak už dlhší čas plánujete výsadbu živého plota, je práve na čase, aby ste svojim...

reklama
Na rozdiel od plotov drôtených, drevených, kamenných i murovaných, ktoré sa často nehodia štýlom i funkciou, zelené steny, ktoré sú tiež nepriehľadné, nepreniknuteľné a pevné, naviac prinášajú svojmu okoliu i krásu živých rastlín.

Ak už dlhší čas plánujete výsadbu živého plota, je práve na čase, aby ste svojim predstavám dali konkrétnu tvár. September je totiž ideálnym obdobím na výsadbu ihličnanov i listnáčov, ktoré sa ešte stačia do zimy uchytiť v zemi.

Ihličnany
Najčastejšie sa stretávame so živým plotom vysadeným z tuje – vyzerá pekne, jeho tvar sa ľahko udržuje v ľubovoľnej výške, rýchlo rastie a vydrží 20 až 30 rokov. Odborníci však varujú, že pri nevyhovujúcom zložení pôdy, príliš suchom stanovišti alebo neodbornej výsadbe začne presychať odspodu alebo zvnútra. Nedá sa omladiť rezom, vždy je nutné poškodenú časť vyrúbať a vysadiť znova. Tuje sa majú vysádzať 50 – 70 cm ďaleko od seba, po 5 – 7 rokoch dorastú do žiadúcej výšky a potom sa udržujú zostrihávaním po stranách i zhora. Z tují sa dajú dobre tvarovať i iné než geometrické podoby plota, záleží na vkuse a fantázii majiteľa porastu. Na pohodlnú údržbu je ideálna výška maximálne 180 cm.

Živé ploty sa vysádzajú i zo smrekov alebo borovíc, ktoré je však potrebné pravidelne zostrihávať a tvarovať od počiatku. Vysádzajú sa na vzdialenosť 50 – 70 cm a je nutné počítať s tým, že po čase môžu jednak odspodu presychať, ale tiež nám, obrazne i doslova povedané, môžu prerásť cez hlavu.

Ideálnym ihličnanom pre živé ploty je tis, ktorý sa nechá dobre zmladiť rezom, ľahko sa tvaruje a naviac je atraktívny svojou tmavou farbou ihličia i červenými plodmi. Pozor, sú jedovaté – malé deti a živý plot z tisu by sa v jednej záhrade schádzať nemali.

Listnáče
Začneme buxusom, ktorý je malý, sadí sa vo vzdialenosti 30 cm od seba a môže byť viac než plotom a môže byť i zaujímavým dekoratívnym prvkom alebo hranicou medzi úžitkovou a okrasnou časťou záhrady.

Ideálnou rastlinou pre živý plot je hrab alebo buk. Oba obrastajú listom i vo vnútri, tak ako si zvykli v tienistých podrastoch, ktoré sú ich domovom. Rýchlo rastú, husto prerastajú a tak sú i po opadnutí lístia prakticky nepriehľadné. Ľahko sa tvarujú krovinorezom i záhradníckymi nožnicami na plot, len sa nesmie nezanedbať ich pravidelná údržba, inak vetvy prerastú a po orezaní zostane v plote estetická jazva. Sadia sa do vzdialenosti 50 cm, sú nenáročné na údržbu i zloženie pôdy. Bukový plot je atraktívny vo všetkých ročných obdobiach, obzvlášť však na jeseň, najskôr sa jeho lístie sfarbí a potom dostane zlatú farbu. V tejto podobe zostane na vetvách skoro celú zimu.

Nesmieme zabudnúť na kríky, ktorým sa pre ich ozdobnosť nevyrovná žiadny strom: hloh, dráč, agát - mimochodom, skúšali ste prejsť živým plotom z divokého šípkového kra?

Ten, kto má dostatok miesta a chuť i čas, môže založiť živý plot v dvoch vrstvách: prvý, nepriehľadný a stále zelený rad z tují môže byť pozadím pre druhý rad vysadený z postupne po sebe kvitnúcich krov: dulovec, zlatica, orgován, jazmín, tamariška, mahónia a svíb – po celý rok sa budete mať na čo pozerať.

-OS-
Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.