TVOJDOM.SK

Popínavé rastliny: Aké vybrať pre pergoly?

Starostlivosť o záhradu - 21.8.2009

Rozmanité, často omamne voňajúce, udivujúce svojimi zvláštnymi kvetmi i plodmi – také sú popínavé rastliny pokrývajúce záhradné pergoly.

reklama

 Skvelou vlastnosťou popínaviek je to, že dokonale vedia zakryť nevábne kúty a nudné pasáže záhrady. Často sa stáva, že keď sa na danom mieste poriadne zabývajú a rozrastú, dokonale zmenia i najproblematickejšie miesto záhrady a povýšia ho na miesto najkrajšie. Okrasné liany a popínavé kríky môžu ovíjať starý kmeň stromu, pnúť sa po vysokom múre do neuveriteľných výšok, ale najviac vyniknú v obytnom kúte každej záhrady.

Obytná pergola, pod ktorú sa vojdú stôl, stoličky, prípadne nejaké to kresielko a ešte napríklad malý gril, je dostatočne veľká na to, aby nemusela byť hostiteľkou iba jednej popínavej rastliny. Vojde sa ich sem vedľa seba i viac. Ide len o to, aby sa dopĺňali, neprekážali si, aby jedna po čase nevytláčala druhú.

Na záhradnú pergolu volíme popínavé rastliny podľa zatienenia zvoleného miesta, podľa kvality pôdy a samozrejme podľa svojho gusta. Ak napríklad neznášame silné vône, vyberáme medzi slabo kvitnúcimi alebo nekvitnúcimi rastlinami.

Tip: Pergola pod silne rastúcimi popínavkami nebude vidieť, preto ani nemusíte utrácať za ozdobné drevené typy, ale môžete skúsiť zohnať hrubé kovové vysoké oblúky; široké zhruba 1,2 m alebo viac. Oceľové prvky zapusťte do zeme za sebou v intervaloch asi po metri a vodorovne ich spojte drôtom v niekoľkých úrovniach. Ponechajte len miesto na vchod. Takto vzniknuté podlubie je vhodné na vysadenie ťažkými mohutnými vistáriami, ale i popínavými ružami či vínnou révou.

Osviežujúci polotieň

Na pergolu v polotieni môžeme ako základ využiť bršlen alebo pavinič, ktorého listy v jesennej šarlátovej zažiaria, na oživenie siahneme po voňavých popínavých ružiach alebo niektorom druhu plamienku znášajúcom polotieň. Nezabudneme na popínavý vytrvalý hrachor s nežnými kvetmi, dorastajúci až do troch metrov. Polotieň má tiež rada vďačná lonicera (zimolez) s drobnými, krásne voňajúcimi kvietkami podivuhodných tvarov.

Popínavé rastliny na plnom slnku

Jedna z najkrajších popínaviek je extrémne silná a bujnejúca vistária vyhľadávaná pre svoje záplavy až polmetrových strapcov kvetov. Aby vistária po zakúpení začala kvitnúť, potrebuje vodorovné vedenie, horizontálnu podporu – nemôžeme k nej dať len vertikálnu podperu. Vhodná je preto drôtenka na spôsob vinice, vedená napríklad medzi stĺpmi obytnej pergoly. Celková opora musí byť vzhľadom k mohutnosti vitrárie veľmi pevná.

Ďalej si na slnečné polohy pergol môžeme vybrať i klasiku našich záhradiek – plamienok alebo clematis vrátane veľkokvetých hybridov. A samozrejme vínnu révu...

Pergola v tieni

Ak neznášate letné sparno a dávate prednosť odpočinku v hlbokom tieni, nemusíte sa vzdávať relaxácie v zeleňou zarastenej pergole; iba vyberte vhodné popínavé rastliny. V tienistom kúte sa bude dariť krásnemu brečtanu; Nemusíte sa zameriavať iba na obvyklý druh Hedera helix (brečtan popínavý), ale celé zákutie skombinujte z niekoľkých kultivarov brečtanu, dopĺňať sa tak budú rôzne tvarované i rozlične vyfarbené brečtanové listy.

Aby bolo na pergole niečo na jedenie

Túžite po pergole, kde sa nám nad letným stolom dekoratívne hojdajú strapce vínnej révy a koncom leta tak len stačí natiahnuť ruku a odtrhnúť si sladké hrozno? Potom zasaďte niekoľko stolových odrôd vínnej révy okolo pergoly vhodne umiestnenej na južnej strane domu, dobre oslnenej, na chránenom mieste v bezvetrí. Budete sa celý polrok cítiť ako v Stredomorí...

Oranžovožlté tekvicové podlubie

Originálne podlubie si môžeme vytvoriť, ak necháme porásť pergolu alebo napríklad len niekoľko oceľových oblúkov ozdobnými tekvicami. Budú visieť z rôznej výšky dolu ako lampióny. Pri zemi ich môžeme ešte skombinovať s veľkými dyňami, ktoré si budú užívať slniečka zvonka pergoly, zatiaľ čo dovnútra podlubia do tieňa môžeme dosadiť tieňomilné rastliny – napríklad svieže zelené oválne listy host, ktoré v lete prerastú stonkami s krásnymi bielymi kvetmi.

-ag-
Foto: www.profimedia.cz

Diskusia
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.