TVOJDOM.SK

Plot upletený z vŕbového prútia

Starostlivosť o záhradu - 24.8.2007

Premýšľate nad nejakým nevšedným riešením oplotenia, nad tým, ako nenásilne oddeliť záhradu od okolia alebo ju predeliť? Najmä ak...

reklama
Premýšľate nad nejakým nevšedným riešením oplotenia, nad tým, ako nenásilne oddeliť záhradu od okolia alebo ju predeliť? Najmä ak je pojednaná vo voľnejšom, prírodnom duchu? V takomto prípade nie sú najlepšie masívne ploty s kamennou alebo betónovou podmurovkou a dobre nepôsobí ani prácne vybudovaná záhrada v pozadí s drôteným plotom. Ideálna dokonca nie je ani geometricky strihaná hradba živého plota.

Skúste vŕbu!
Skúste plot živý, veľmi neobvyklý – plot vŕbový. Finančne nenáročný, originálny a ľahko udržovateľný. Jeho výška sa dá jednoducho meniť dorastaním alebo zastrihávaním.

Zdroje vhodného materiálu – prútie vŕby bielej – sú rôzne, rozhodne by ste ale nemali bezhlavo ničiť stromy. Porozhliadnete sa teda napríklad, či nemáte v susedstve niekoho, kto vŕby na pozemku má a pravidelne ich zostriháva a prerezáva. Pýtajte sa tiež na tipy v záhradníctve alebo si vyhliadnete vhodný strom a dohovorte sa na orezaní s majiteľom.

Získané vetvičky – jednoročné a dvojročné, potom napichajte priamo do zeme, najlepšie po výdatnom daždi. Tam, kde to nepôjde tak jednoducho, bude treba zem trochu zrýľovať – vyrýľovať ryhu a prípadne pôdu ešte vylepšiť troškou záhradníckej zeminy a zaliať vodou.

Vetvičky môžete zasadiť rôznymi spôsobmi: kolmo sadené budú vytvárať klasický plôtik, šikmo proti sebe v uhle 45° sa začnú čoskoro prepletať a vytvoria originálny plot so šikmými „okami“. Keď prútik ohnete a zasadíte do oblúku (teda zapichnite do zeme i jeho špičku), vypučia puky z celej jeho nadzemnej dĺžky, a budúci plot bude hustejší.

Podľa toho, ako dlhé prútiky sa vám podarí zohnať, budete ich tiež sadiť rôzne hlboko – mali by byť ale dlhé minimálne 30 – 35 cm, aby 10 cm vyčnievalo nad zem (potrebujú byť zapichnuté asi 20 cm hlboko). Ak budú metrové, potrebujú byť zasadené do dvojnásobnej hĺbky, 40 cm hlboko.

Spevniť takýto plot je možné vodorovným prepletením v polovici jeho výšky sisalom alebo dlhými tenkými vŕbovými prútikmi, ktoré sa obtočia okolo pravidelne rozostavaných drevených kolov zapichnutých do línie plotu vo vzdialenosti asi 2 metre od seba (podľa výšky plota).

A ešte tip na záver – z vŕbového prútia si môžete vyrobiť tiež suchý plot. V takomto prípade vetvičky nesaďte, ale horizontálne ich prepleťte s motúzikmi vedenými medzi kolami. Po zaschnutí prútie vynikne a stmavne, a plot získa originálny vzhľad prúteného košíka.

-ag-
Foto: www.isifa.com

Diskusia
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.