TVOJDOM.SK

November v okrasnej záhrade

Starostlivosť o záhradu - 11.11.2011

Martin na bielom koni a koniec novembra je v znamení blížiaceho sa adventu. Zima už na seba nenechá dlho čakať, a tak sa v záhrade musíme trochu poponáhľať, aby nás prvý sneh nezaskočil.

reklama

V našich záhradách pestujeme mnoho rastlín, ktoré sa sami nevedia na našu zimu pripraviť. Boli k nám totiž dovezené z iných klimatických podmienok. Preto im musíme pomôcť. Pre rastliny, ktorým vadí zimná vlaha, vybudujeme prístrešky zo skla či plechu. Naopak rastlinám, ktoré potrebujú dostatok vlahy i cez zimu, nastelieme ku koreňom lístie, rašelinu alebo kôru a poriadne ich zalejeme. Týka sa to predovšetkým stálozelených drevín a vresoviskových rastlín. Dvojročné rastliny, ako sú sirôtky, nezábudky a sedmokrásky, je lepšie chrániť proti holomrazom a zimnému slnku prikrývkou z čečiny. Čečinou zakryjeme i alpínky, ruže a iné chúlostivé dreviny.

Cibuľoviny

Ak sme nestihli vysadiť jarné cibuľoviny, máme ešte čas do polovice novembra. Neskôr vysádzané cibule už nestačia včas zakoreniť, pôda zamrzne a ďalší rast koreňov pokračuje až na jar spoločne s rastom listov a kvetov. Nedostatočná koreňová sústava v tejto dobe spôsobí, že rastliny nebudú dostatočne silné a kvety budú slabšie.

Jedny cibuľoviny dávame do tepla na prirýchlenie, iné ukladáme na zimný spánok. Ide predovšetkým o izbové rastliny, ktoré majú cibuľu alebo hľuzu, ako je zornica (Hippeastrum – Amarylis), chocholka (Eucomis), gloxínia (Sinningia). Tieto rastliny prestaneme zalievať, po zaschnutí listov ich uložíme i s kvetináčom do suchej miestnosti s teplotou okolo 10 stupňov Celzia.

V novembri občas býva pekné počasie a tráva ešte stihne povyrásť. Trávnik cez zimu nenechávame vysoký a radšej ho pokosíme, obmedzíme tým výskyt plesne snežnej. Proti tejto plesni môžeme bojovať i chemicky, a to pred príchodom mrazov preventívnym postrekom prípravkom Heritage.

Príprava drevín na zimu

Stĺpovité ihličnany chránime proti rozvaleniu snehom tým, že ich zviažeme drôtom. Drôtom previažeme medzi sebou i kostrové vetvy drevín, ktoré sú zapestované do tvarov pripomínajúcich bonsaje, zamedzíme tým rozvaleniu koruny pod tiažou snehu. Drôt na tento účel používame obalený bužírkou a na miesto, kde drôt prichádza do kontaktu s kôrou, obalíme kusom látky, aby nedochádzalo k odieraniu.

Koncom mesiaca obalíme mrazuvzdorné, stálozelené dreviny, ktoré využívame ako mobilnú zeleň v záhradách, balkónoch a terasách – ako sú napr. rododendrony, buxusy, vavrínovce – bielou netkanou textíliou (biela textília dobre odráža svetlo, a v zime za slnečných dní nedochádza k prehrievaniu rastlín a nadbytočnému odparovaniu vody z rastlín). Nádoby týchto rastlín obalíme bublinkatou fóliou. Ak je november priaznivý, pokračujeme až do konca mesiaca v presádzaní a sadení okrasných kríkov, stromov a ruží, a to balových i prostokorenných. Pri kúpe rastlín dávame pozor na ich zdravotný stav.

Pripravíme si záhony pre letničky: vyčistíme ich od buriny a zvyškov rastlín, navezieme kompost a zarýľujeme. Koncom novembra vypustíme vodu zo sudov (použijeme ju na zálievku stálozelených rastlín), stočíme záhradné hadice a vypustíme vodu z vodovodných kohútikov a zo závlahového systému v záhrade.

-Miroslav Moravec, Dům a zahrada 11/2011-
Foto: www.isifa.com, www.thinkstock.cz

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.