TVOJDOM.SK

Encyklopédia rastlín: Pečeňovník trojlaločnatý

Starostlivosť o záhradu - 12.3.2010

Pečeňovník trojlaločnatý patrí medzi krehké jarné kvety, ktoré okúzlia blankytne modrou farbou kvetov, ale i snehovou belosťou...

reklama

Pečeňovník trojlaločnatý je typicky jarnou rastlinou, ktorá vykvitá v listnatých lesoch, na trávnatých stráňach i na skalách, je však tiež hojne pestovaná v záhradkách. Nápadná je Pečeňovník trojlaločnatýnajmä početnými blankytne modrými až fialovými kvetmi, zospodu naopak vyblednutými a farebne nevýraznými. Vyrastajú na konci 5 až 20 cm dlhej stopky zakončenej vajcovitými listeňovými útvarmi v tvare kalíška. Zvláštnosťou tejto rastliny je, že počet kvetných lístkov nie je pravidelný. Pohybuje sa od 5 do 10, aj keď ich obvykle býva 6. Uprostred kvetenstva je svetložltá blizna obklopená množstvom tyčiniek. Pri určovaní hrajú veľmi dôležitú úlohu prízemné kožovité listy, ktoré svojim tvarom pripomínajú pečeň.

Rozšírenie
Pochádza z Európy a východnej Ázie, kde najčastejšie rastie v listnatých lesoch alebo v krovinách vo výškovom rozmedzí 250 až 600 metrov n. m. Vyhovuje mu vlhká neutrálna až mierne alkalická pôda, často sa však uchytí i na kamenistom a hlinitom podklade.

Doba kvetenstva
V prírode začína kvitnúť väčšinou od konca marca, hlavným obdobím kvetu je apríl, s jeho kvietkami sa však môžeme stretnúť ešte v máji.

Množenie
Pečeňovník trojlaločnatýRastlinám preneseným z prírody sa v záhradkách príliš nedarí. Existuje však množstvo záhradných kultivarov napríklad s bielymi, ružovými či červenými kvetmi, ktoré vysádzame v polotieni na skalkách alebo ako podrast pod listnatými kríkmi. Rozmnožujú sa jednoducho delením trsov.

Ochrana
V SR patrí pečeňovník trojlaločnatý medzi chránené rastliny

Zaujímavosť
Pečeňovník ľudskú pečeň nielen pripomína tvarom listov, obsahuje tiež látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú činnosť obličiek a pečene. Z jeho listov, čiastočne i kvetov sušených prirodzeným teplom sa pripravuje nálev, ktorý má močopudné účinky. Čaj z pečeňovníka sa tiež používa pri žlčníkových kolikách a pri liečbe astmy. Nič sa však nesmie preháňať, rastlina je mierne jedovatá.

Skupinka pečeňovníkovPečeňovník trojlaločnatý – detail kvetuPečeňovník trojlaločnatý – pohľad na kvet z boku

-šum-
Foto: www.profimedia.cz

Diskusia
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.