TVOJDOM.SK

Encyklopédia rastlín: Krušpán sa bude zelenať cez zimu

Starostlivosť o záhradu - 19.11.2010

Krušpán patrí medzi ozdobné stále zelené kríky, ktoré sú vyslovene určené na tvarovanie. Až keď sami (alebo prizvaný odborník) vezmeme do ruky veľké záhradné nožničky a upravíme ho podľa svojich predstáv do určitej fazóny, zažiari v tej pravej kráse.

reklama

Kríky, stálezelené, Buxus, krušpánMôžu to byť živé ploty tvoriace nepreniknuteľnú zelenú stienku, ktorá je rovná ako čiara, alebo tiež stočená do špirály či iného útvaru. Ako solitéry potom vynikajú krušpánové kužele alebo gule a dokonca i zelené sochy. Ostatne môžeme to vidieť vo väčšine zámockých parkov a verejných záhrad.

Krušpánových kríkov existuje okolo 50 až 70 druhov líšiacich sa vzrastom, tvarom alebo usporiadaním listov, kvetenstvom, vhodnosťou k určitému tvarovaniu, predovšetkým však odolnosťou voči mrazu. Ich spoločnou vlastnosťou je menšia výška, protistojné krátko rapíkaté listy, ktoré sú jemne alebo celkom kožovité. Kvety bez korunných lístkov bývajú drobné, ale nápadné. Vyskytujú sa väčšinou v klbkách s prostredným samičím kvietkom a samčími okrajovými kvetmi. Plody krušpánu tvoria vajcovité až guľovité tobolky s čiernymi semienkami.

Tieto dreviny sa pestujú hlavne v západnej Európe a Stredomorskej oblasti, môžeme sa však s nimi stretnúť tiež v Strednej Amerike, juhovýchodnej Ázii a na iných miestach s miernou klímou.

Pestovanie
Kríky krušpánu nie sú na pôdu príliš náročné, uspokoja sa s každou nie príliš ťažkou Kríky, stálezené, buxussuchou zeminou. S výberom miesta to už bude zložitejšie. Majú síce rady plné svetlo alebo polotieň, ale prudké zimné slniečko ich môže poškodiť. Vadia im tiež príliš tuhé mrazy, a preto by sme ich mali vysádzať radšej na chránené miesta a v každom prípade cez zimu ochrániť čečinou.

Pri výbere stanoviska hrá dôležitú rolu i estetické hľadisko. Môžeme ich umiestniť ako solitéry, ale najčastejšie sa uplatňujú ako živé ploty, nízke zelené obruby alebo skupiny na okrajoch vyšších drevín. A konečne, krušpán sa dá pestovať i v prenosných nádobách a väčšina druhov sa dá dokonca upravovať ako bonsaj.

Množí sa prevažne vyzretými odrezkami odoberanými na začiatku druhej polovice leta alebo delením nakopčených častí rastliny. Počas vegetácie sa krušpány prihnojujú odporučenými hnojivami pre okrasné kríky a ihličnany alebo NPK hnojivami s prídavkom guána.

Strihanie
Kríky, stálezelené, buxus, krušpánHlavný tvarovací rez robíme na jar, udržovací potom v druhej polovici leta. Pri živých plotoch to bohato stačí, v prípade zložitejších tvarov môžeme kríky dorovnávať, hneď ako im vypučia nové výhonky, čo je zhruba raz za tri týždne. Takéto „vylepšovacie“ zástrihy robíme v období plnej vegetácie, čo je od začiatku júna do konca augusta.

V prípade rozsiahlejšieho tvarovania sa vyplatí použiť šablónu – minimálne natiahnutý motúz, a strihať vetvičky niekoľko centimetrov nad ňou. Pri strihaní živých plotov postupujeme odhora dolu, pričom spodnú stranu nechávame o niečo širšiu. Pri zložitejších tvaroch môžeme postupovať i naopak.

Majme na pamäti, že častým strihaním sa krík vysiľuje a na nabratie nových síl bude potrebovať počas sezóny dvakrát pohnojiť.

V našich podmienkach sa pestujú:
 

Buxus, krušpán, stálezelené, kríky, encyklopédia, rastlinyEncyklopédia, rastliny, kríky, stálezelené, buxus, krušpánEncyklopédia, rastliny, kríky, stálezelené, buxus, krušpánEncyklopédia, rastliny, kríky, stálezelené, krušpán, buxus

Krušpán drobnolistý 'Trompenburg' (Buxus microphylla 'Trompenburg') pomaly rastúci krík s malými listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do červena. Dokáže držať tvar i bez strihania, ak ho však pravidelne tvarujeme, bude chúlostivejší a mal by rásť na miestach chránených pred zimnými vetrami. Inak ale odoláva nízkym teplotám až do mínus 27°C. Je vhodný ako obruba cestičiek alebo na okraje záhonov s trvalkami.

Krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens) znáša i veľmi hlboký zostrih, bez úprav rezom dorastá do výšky až 6 m. Vzhľadom k tomu, že jeho hustý koreňový systém dokáže spevniť pôdu na svažitom teréne, je vhodný ako živý plot či pozadie skaliek. Kvitne v apríli a v máji.

Krušpán vždyzelený 'Aureovariegata' (Buxus sempervirens 'Aureovariegata') je veľmi pestrý a súčasne nenáročný ker, ktorý sa dá ľubovoľne tvarovať. Šikovné ruky z neho dokáž vystrihnúť i zelené sochy. Nápadné sú okraje jeho listov, ktoré bývajú často žlto prefarbené. Vyhovuje mu jemne kyslá a vlhká pôda, ale s dostatočným odvodnením.

Krušpán vždyzelený Elegantissima (Buxus sempervirens ´Elegantissima) je pomaly rastúci mrazuvzdorný krík s krémovo bielymi listami, často zdobenými žltkastými lemami. Jarným zostrihom podporujeme jeho hustnutie, letným ker tvarujeme. Dorastá do výšky 1,5 m a je rovnako vhodný ako solitérna rastlina alebo drevina i pre skupinovú výsadbu.

-šum-
Foto: www.profimedia.cz

Diskusia
25.3.2011 7:06---
12.2.2011 17:05Re: Re: Re: Re: +
21.1.2011 20:15Re: Re: Re: +
16.1.2011 19:27Re: Re: Re: +
4.1.2011 21:03Re: Re: +
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.