TVOJDOM.SK

Ako sa starať o trávnik? Hlavne pravidelne...

Starostlivosť o záhradu - 17.7.2009

Len pravidelná starostlivosť - sekanie na správnu výšku a v dostatočných frekvenciách, nám z trávnika vyčarí hustý a zelený koberec.

reklama

Základom kvalitnej starostlivosti o trávnik je okrem pravidelného polievania, aj kosenie. A to nielen z estetických dôvodov. Kosením trávnik zároveň prehusťujeme. Trávy totiž vytvárajú nové bočné výhonky, listy a odnože a tie majú možnosť lepšie sa rozvíjať, ak sú steblá pravidelne skracované. Zároveň kosením potlačujeme traviny, ktoré neznášajú kosenie.

Ani nízky, ani vysoký

Pri kosení je dôležité dodržiavanie správnej výšky trávnika. Tá závisí najmä od našich očakávaní. Iná výška je pri golfovom, iná pri futbalovom, iná pri okrasnom alebo rekreačnom trávniku. Samozrejme, pri kosení je dôležitá správna žacia výška kosačky. Nesprávne nastavenie výšky žacích líšt môže spôsobiť zbytočné škody. Príliš nízky trávnik prepúšťa na pôdu priveľa svetla a teda aj tepla, trávnik môže zožltnúť a teda zoschnúť. Optimálna výška pomáha trávniku udržať si správnu vlhkosť a lepšie tak reguluje svoj vodný režim. Výška okrasného trávnika by sa mala pohybovať niekde v rozmedzí 3 až 5 centimetrov, rekreačný trávnik môže byť o niečo vyšší. Pre správny vývoj trávnika je dobré vždy skosiť jednu tretinu jeho výšky.

Optimálne je teda kosiť trávnik pri výške 5 až 6 a maximálne 10 centimetrov. Je jasné, že pre zdravý a kvalitný trávnik je dôležitá pravidelná frekvencia jeho kosenia. Odborníci sa zhodujú, že by sme mali vytiahnuť kosačky jeden až dva razy do týždňa, v závislosti od jeho výšky, funkcie, druhu trávniku, počasia a typu podnebia.

Potrebná výbava

Pekný trávnik vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Rôzne činnosti si vyžadujú rôzne náradie, investovať do nich sa však oplatí. Odmenou nám je hustý a zdravý trávnik od jari až do neskorej jesene. Napríklad na valcovanie trávnika je vhodný menší ručný valec, pri jarnom ošetrovaní sa osvedčí vertikutátor. Prím medzi nástrojmi na starostlivosť však hrá samozrejme kosačka. Niektoré typy kosačiek a záhradných traktorov je možné zakúpiť so systémom mulčovania. Pri ňom pokosené steblá seká na jemnú drvinu, ktorú môžeme nechať na trávniku. V horúcich letných dňoch tak zabránime jeho spáleniu. Musíme ju však rovnomerne rozložiť po celej ploche trávnika. Je dôležité, aby nám nezostala hrubšia vrstva, či dlhé steblá. Vlhkosť, ktorú takáto vrstva zadrží by mohla narobiť vážne škody, napríklad poliehanie, či hnitie porastu.

Kvalitná záhradná technika pomôže pohodlne udržať zdravý a kvalitný trávnik. Nesprávny výber mu však môže ublížiť a v „lepšom“ prípade vám znepríjemní kosenie. Ako teda vybrať tú správnu kosačku pre vás a pre váš trávnik? O tom nabudúce.

Posledné odporúčania

Pred zazimovaním trávnik posledný krát pokosíme v októbri. Aj napriek dobrej príprave pôdy a starostlivosti sa môže stať, že sa objaví medzi trávou burina, ako napríklad skorocel, púpava, či stavikrv vtáčí. Opatrne burinu vykrojíme aj s koreňmi, tak aby sme nepoškodili koreňový systém okolitej trávy. Jednoročné buriny vymiznú kosením samy.

-td-
s využitím podkladov www.mall.sk
 

Diskusia
22.2.2010 15:24ako sa starat o travnik
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.