TVOJDOM.SK

Vpustite si do bytu jar – vymaľujte si!

Tipy a triky - 10.4.2012

Po vyčerpávajúcej zime vo vzduchu konečne cítiť sviežosť prichádzajúcej jari. Ak máte pocit, že vo vašom byte túto zmenu akosi necítiť, vyžeňte zo svojich izieb šedivosť a zatuchlinu novým náterom stien.

reklama

Pokiaľ ste svoj byt nevymaľovali viac ako 4 - 5 rokov, máte najvyšší čas urobiť tak. Otlčené rohy a obchytané steny okolo vypínačov alebo i rôzne fŕkance a šmuhy, ktoré nevdojak pribudli na exponovanejších miestach spôsobujú, že byt ani pri najlepšej snahe nevyzerá tak úhľadne a čisto, ako by sme si želali. Navyše, pórovitá štruktúra farby a omietky v priebehu rokov absorbovala rôzne prachové častice aj pachy, v dôsledku čoho pôsobia izby šedivo a zatuchnuto. Práve nový náter dokáže zlepšiť nie len vzhľad bytu, ale zároveň prispeje k nižšej prašnosti, rozvonia vzduch a zregeneruje mikroklímu miestností. Nová maľovka je zároveň príležitosťou priniesť do bytu osviežujúcu zmenu farieb, prípadne zvýšiť odolnosť ošetrovaných povrchov.

Výber náteru

V súčasnosti je na trhu široká ponuka rôznych interiérových náterov, ktoré majú špecifické vlastnosti. Vo vysoko exponovaných miestach, ako sú kuchyne, chodby či detské izby určite stojí za zváženie použitie vysoko oteru vzdornej a umývateľnej farby. Ak vás trápia plesne, k dezinfekcii postihnutých miest a k ďalšiemu zamedzeniu rastu týchto mikroorganizmov vám dopomôžu penetračné alebo i maliarske nátery s antifungicídnym a antimykotickým účinkom. V spálňach je dobré voliť ľahké prievzdušné farby, ktoré umožnia aj hlbšej štruktúre stien podieľať sa na regulácii mikroklímy v miestnosti. Pokiaľ uvažujete o odolnejších, vode odolných náteroch do kúpeľne, siahnite radšej po farbách na silikónovej, resp. silikátovej báze, než po akrylátových farbách. Tie sú totiž vytvárajú súvislú neprievzdušnú vrstvu, ktorá sa môže vo vlhkom prostredí začať odlupovať. Pokiaľ uvažujete o farebných náteroch, radšej sa vyhnite možnosti natónovať si želaný odtieň svojpomocne, pretože ak si hneď na prvýkrát nepripravíte dostatočné množstvo farby, pravdepodobne sa vám na druhý pokus nepodarí namiešať rovnakú farbu. Najjednoduchším riešením je kúpiť si už hotové natónované nátery, z ktorých má každá značka aspoň 5 až 10 možností. Tí náročnejší si môžu nechať namiešať požadovaný odtieň v kolorovacom centre, ktoré sa bežne nachádzajú v špecializovaných predajniach alebo aj vo veľkých nákupných hobby centrách. Zo vzorkovníka obsahujúceho cez 3000 odtieňov si zaručene vyberie každý a daný odtieň je možné na základe jeho čísla kedykoľvek znova zakúpiť. Pri výbere farby sú dôležité aj také jej vlastnosti, ako je paropriepustnosť, oteru vzdornosť, krycia schopnosť, výdatnosť a aplikačné vlastnosti. Na etikete výrobku si treba vždy overiť aj účel a spôsob použitia farby - na aké povrchy sa hodí, v akom pomere sa riedi, ako sa nanáša. Biele nátery sa obvykle predávajú hustejšie, takže pred použitím ich treba zriediť podľa návodu. Kolorované nátery sa však predávajú už v konzistencii prichystanej priamo na použite, s čím treba rátať pri určovaní množstva potrebnej farby. Pri farebných náteroch je asi najdôležitejšou vlastnosťou krycia schopnosť, ktorá ovplyvní, koľko vrstiev náteru bude nutné použiť.

Prípravné práce

Keď už ste si vybrali vhodný farebný náter, môžete sa pustiť do práce. Pred začiatkom maľovania treba všetok nábytok a povrchy, ktoré nemajú byť natreté (vrátane zárubní, vypínačov a líšt na podlahách a pod.) doklade prekryť fóliou alebo prelepiť páskou, pretože moderné nátery majú veľmi dobrú priľnavosť a po zaschnutí je ich problematické odstrániť.

Pre úspešný výsledok je mimoriadne dôležitou fázou príprava povrchu - odstránenie všetkých odlupujúcich sa častí starej maľovky a ich vyhladenie, vyspravenie otlčených miest, dier po klincoch a pod.. V bytoch, ktoré už čosi zažili a na ich stenách sa vyskytnú rôzne neidentifikovateľné fľaky, mastné škvrny alebo majú veľa zatmelených miest, je prakticky nevyhnutné použiť penetračný náter, ktorý povrch zjednotí, prípadne aj spevní a zabezpečí, že po uschnutí nového náteru bude farba steny jednoliata. Niekedy je vhodné ešte pred tým steny umyť mydlovou vodou.

Ideálnym pomocníkom pri svojpomocnom maľovaní bytu sú valčeky. Pri kúpe valčeka treba zvážiť, aká veľkosť bude správna, pre pohodlnú a efektívnu prácu. Veľký valček síce nanáša farbu naraz na väčšej ploche a teda aj rýchlejšie, ale po namočení do farby je pomerne ťažký a neobratný. Malý valček zasa treba namáčať do farby častejšie a náročnejšie sa dosahuje rovnomernosť náteru. V každom prípade budete potrebovať aj jeden celkom malý valček alebo štetec, ktorý použijete pri nanášaní farby v rohoch, na hranách a v ťažko dostupných miestach, napr. okolo radiátora.

Realizácia náteru

Natierať by sa malo začať pri okne a postupovať do hĺbky miestnosti , aby bolo proti svetlu zreteľne vidieť, ktoré časti steny sú už natreté. Najprv sa natiera strop a potom steny. Plochy si treba nadeliť na cca 1m široké pásy a tie postupne vypĺňať. Treba dbať na správnu hustotu farby a na to, aby na valčeku bolo primerané množstvo farby. Na reguláciu množstva farby a jej rozloženia na valčeku slúži plastová maliarska mriežka. Natierať začíname vždy uprostred steny a následne farbu roznášame smerom hore a dole. Druhú vrstvu farby nanášame vždy až po dôkladnom uschnutí prvej vrstvy, inak by mohlo dôjsť k nalepeniu prvej vrstvy na valček a znehodnoteniu celej práce. Na „orezávanie hrán“ pri prechodoch medzi dvoma farbami na jednej ploche alebo susediacich stenách sa používajú špeciálne valčeky s bočnou plechovou plochou, čím sa zaručí ostré ohraničenie plochy a zabráni sa tak nežiaducemu zafarbeniu vedľajšej plochy. Vzhľad prechodových miest, napr. medzi bielym stropom a farebnou stenou je možné vylepšiť ozdobnými polystyrénovými lištami, ktoré sa na stenu lepia akrylátovým tmelom.

-pan-
Foto: www.thinkstock.cz.

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.