TVOJDOM.SK

Potravinové a šatníkové mole: Ako s nimi zatočiť?

Tipy a triky - 29.8.2010

Miniatúrny lietajúci hmyz. Príliš nás na seba neupozorňuje ako muchy a komáre – nehryzie, neštípe, ale jeho larvy narobia mnoho škôd.

reklama

Potravinové mole v múke a iných sypkých potravinách, šatníkové mole likvidujú naše šatstvo a bielizeň, ale i závesy a iné textílie. Problém je, že celkom nenápadne, a ak si nevšimneme letiace nenápadné mušky a zanedbávame prevenciu ich hubenia, môžeme sa dočkať nepríjemností. Napríklad diery vo vlnených šatách.

Potravinová moľa (väčšinou je to zavíjač múčny) prechádza zo štádia vajíčka do štádia motýlika cez štádium húsenice, ktorá je oným škodcom na našich zásobách v špajzy. Jeho prítomnosť zistíme ľahko – v múke vidíme zhluky vláken, jemné Potravinový molpavučinky, na ktoré sú nalepené zrnká potravín, napríklad múky. Podobne vypadá kokos, sušienky sú rozdrobené. Tiež müsli alebo sušené ovocie vyzerá podobne nechutne.

Potravinové mole si často prinesieme z obchodu vo vrecúšku s múkou, ryžou, ale napríklad i korením; nebezpečná môže byť i strúhanka. A ak sme ich nepriniesli z obchodu, prišli k nám odinakiaľ. Zavíjače sa rýchle môžu šíriť napríklad v panelákoch, kde je tak tiež boj s nimi ťažší než v izolovanom rodinnom dome. Preliezať tam môžu bytovými jadrami, ventiláciami, po trubkách a rôznymi škárami. V starých domoch cestujú zase svetlíkmi a šachtami.

Na potravinové mole platí prevencia

Sypké potraviny prinesené z obchodu, v ktorých ešte na prvý pohľad zavíjače nie sú vidieť, presypeme cez sitko do dobre uzatvárateľných dóz najlepšie s patentným uzáverom. Nikdy nenechávame múku, krupicu či strúhanku v pôvodných otvorených vrecúškach len tak na polici v špajzy! Potraviny priebežne kontrolujeme, utierame prach na policiach, napadnuté potraviny ihneď likvidujeme a obaly (dózy) od nich dokonale vymyjeme. Vrecúška od múky po presypaní vždy čo najskôr odnesieme do kontajnera.

Šatníková moľaInventúra v skrini

Šatníkové mole nemajú radi prievan – a tak je to práve to, čo na ne platí. Vetrať, otvoriť skrine, čas od času vyklepať šaty. Napadnuté (prehryzené) šatstvo musíme vyhodiť. Zvyšok vyvetráme, vyperieme, vyčistíme a dôkladne prevetráme. Čo vraj dobre funguje ako prevencia, je zmrazenie molí. Raz za štvrť až pol roka stačí dať vlnené šaty, svetre, kabáty do mrazničky – stačí na hodinu.

Tradičné postupy

Z domácich prírodných rád proti moliam menujme zavesené vetvičky chmeľu v šatníkových skriniach – chmeľovú vôňu mole neznášajú. Rovnako sú vraj citlivé na vôňu levandule a mydla.

Niekto napríklad nedá dopustiť na malé textilné vrecúška, do ktorých zašije trochu pracieho prášku alebo strúhaného mydla a vloží do bielizníka. V kuchyni a v špajzy sa moliam Molům levandule nevoníešte predkladala v priedušných vrecúškach zavesená sušená citrónová kôra alebo čierne korenie.

A na pomoc ide chémia

A potom sú tu samozrejme rôzne priemyselne vyrobené prípravky: všelijaké tablety proti moliam, lapače, háčiky na zavesenie do skrine. A tiež napríklad gélové vrecúška, ktoré okrem šatníkových molí hubia súčasne i roztoče. Sprej funguje na hubenie dospelých šatníkových molí, ale aj ich lariev.

Nepríjemnosťou starších prostriedkov proti moliam býval ich zápach. Naši dedkovia ak nechceli mať šaty prežrané od molí, museli páchnuť. Známe boli veľké biele okrúhle tablety, ktorých hlavnou prísadou bol naftalín. Namiesto naftalínu sa dnes využíva p-dichlórbenzén.

Dnešné odpudzovače a lapače už sú bez zápachu, prípadne dokonca voňajú – napríklad levanduťou.

Vďaka feromónom

Lepové lapače často neobsahujú insekticídy – teda látky zabíjajúce hmyz, ale „lákaciu“ zložku a lepkavú vrstvu. Lapač do skríň, komôr, špájz a iných priestorov obsahuje pre samčekov molí celkom neodolateľnú vábiacu látku, ktorou sú feromóny (látky vytvárané organizmom, ktoré hrajú rolu v komunikácii medzi jedincami rovnakého druhu). Keď sa mole priblížia, chytia sa na lepkavú časť lapača a ich púť po našich šatníkoch a potravinách končí.

-ag-
Foto: www.profimedia.cz, biolit 

Diskusia
3.9.2013 13:54Robo
4.3.2011 20:54...
4.3.2011 20:48---
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.