TVOJDOM.SK

Obvyklý zimný problém: rosenie okien. Čo s tým?

Tipy a triky - 4.2.2008

Tiež sa vám rosia okná? A viete prečo? Nie?! Odpoveď sa často veľmi ťažko hľadá, príčiny môžu byť rôzne. Pomôžeme vám ich nájsť.

reklama
Tiež mávate napríklad v spálni vždy ráno orosené okenné tabule a na parapete kalužky vody? Diagnóza je jasná – rosia sa vám okná. Ale čo s tým! Existujú všeobecné rady, ako tento nepríjemný jav znížiť.

Odhaľte príčinu
Hlavnou príčinou vyvolávajúcu rosenie okien, okrem iného, je vysoká vlhkosť vzduchu v miestnosti. Vlhkosť kondenzuje do veľkých kvapiek, ktoré stekajú na rámy okien a prípadne, ak vodu včas nezotrieme, až na parapety alebo v prípade francúzskych okien na podlahu. A ak kvapká na koberec, môže za určitých podmienok ľahko vyvolať vznik plesní. Aké sú to podmienky? Ak sa dôkladne a často nevetrá, ak je interiér príliš preplnený veľkými zelenými rastlinami, keď máme dôkladne tesniace plastová okná a k tomu ešte nevyschnuté steny drevenej stavby v prvom roku po dostavaní a podobne.

Kúpime si vlhkomer
Vyššie menované faktory sa teda podieľajú na tom, že vidíme zarosené sklá a vo vzduchu cítime vlhkosť. Tá sa ale zle odhaduje, preto nie je od veci kúpiť si vlhkomer – zoženieme ho najskôr v kombinácii s teplomerom v cenách okolo 250 Sk; nástenná meteostanica doplnená ešte o barometer stojí okolo 500 korún a viac. Ak máme v miestnosti stále nad 50 % vlhkosti, musíme s tým začať niečo robiť. Udržovať vlhkosť vzduchu pod touto hodnotou je vhodné i vzhľadom k obmedzeniu výskytu alergénov, napríklad roztočov.

Vetranie je základ
S vlhkomerom v ruke začneme dôkladne vetrať a zistíme, pri ako dlhom vetraní klesne vlhkosť vzduchu pod vytúžených 50 %. Optimálne je pustiť do miestnosti čo najrýchlejšie čo najväčší objem studeného vzduchu (najlepšie krížom, dvoma oknami proti sebe, alebo otvorenými dvermi a súčasne otvoreným oknom vo vedľajšej miestnosti). Vidíme potom, ako ručička vlhkomeru rýchlo klesá. Tak sa naučíme odhadovať, o koľko nám až 3 minúty výdatného vetrania zníži vlhkosť. Ak sa ručička opäť po zavretí okien rýchlo vráti späť, skúsime z miestnosti odstrániť niektoré zelené rastliny. Veľa vody odparujú rastliny s veľkými listami, napríklad fikusy. Ak ani toto opatrenie nepomôže, budeme musieť pristúpiť k ďalším krokom. Tie si ale priblížime nabudúce.

-ag-
Foto: www.isifa.com

Diskusia
4.11.2009 7:02Re: Re - Rosenie okien
28.2.2009 19:45Re - Rosenie okien
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.