TVOJDOM.SK

Každý deň šetríme za kúrenie

Tipy a triky - 19.11.2008

Dajme tomu, že máme starší typ kúrenia, stredne výkonné a nie sú práve peniaze na investície do nového. Pár základných tipov pre vás máme.

reklama

Zima je „na krku“. Čo robiť, aby sme neprekúrili zbytočne veľa peňazí? Ako zekonomizovať kúrenie len s minimálnymi výdajmi? Tieto otázky a mnohé ďalšie si so zimným obdobím kladieme stále dokola. Niekedy stačí len málo. Ide to, iba správnym postupom, dodržiavaním určitých zásad prevádzky, zabránením zbytočných tepelných strát.

Najprv obídeme celý byt a porozhliadneme sa po tom, kadiaľ sa teplo najviac stráca. Vytipujeme tepelné mosty, štrbiny, priefuky, netesniace okná a napríklad tiež objavíme nenápadnú škáru pod starými vstupnými dvermi.

Poprehadzujte nábytok

Radiátorom musíme dať priestor k tomu, aby ukázali, čo vedia. Možno im v tom dlhodobo bráni ich najbližšie okolie. Možno sú hrubé okenné závesy príliš dlhé a radiátory prekrývajú, takže teplo buď pohlcujú, alebo ho smerujú do okna namiesto do miestnosti.

Ďalšou častou a nenápadnou chybou je neekonomické rozmiestnenie nábytku.

Priamotopy i radiátory plynového alebo elektrického kotla pracujú na princípe konvekčného tepla – vzduch z nich prúdi rovnomerne do miestnosti. Ak však nenarazí na prekážku v podobe 20 centimetrov od radiátora stojacej komody alebo stolíka či iného kusu nábytku. Posedieť si v kresle a ohrievať si chrbát je síce príjemné, ale kreslo si ku kúreniu radšej pritiahneme len na dobu, kedy na ňom sedíme. Najmä masívny ušiak dokonale obmedzí prúdenie ohriateho vzduchu do miestnosti. Usporiadajme preto zariadenie interiéru, ponechajme pred každým radiátorom čo najväčší priestor, ideálne cez celú miestnosť, minimálne 1,5 – 2 metre, ak je to možné.

Vybudujte zádverie

Všimnite si, keď za veľkého mrazu otvoríte dvere – za sekundu preletí ľadový vzduch celým bytom. Pokúste sa preto predeliť predsieň, zamedziť mrazivému vzduchu vniknúť ďalej do bytu. Stačí hrubý záves. Ak to priestor dovolí, môžeme vybudovať sadrokartónovú priečku a vsadiť pevné dvere, tie sa môžu opäť na jar vysadiť a nechať priestor voľný.

Na co nezapomenout

  • Všetky radiátory pravidelne navlhko utierame a udržujeme ich čisté. Prach znižuje ich výkonnosť, naviac sa prepaľuje prach na povrchu, ktorý sa potom začne víriť po miestnosti a my ho vdychujeme.
  • Plynový kotol dáme pred vykurovacou sezónou bezpodmienečne skontrolovať. Neskôr vás môže technik zaskočiť nemilou otázkou „koľko prekúrite – veľa, že?", pretože našiel kotol v takom stave, že kúril pri enormnej spotrebe.
  • Ak netesnia okná, ihneď do nich vlepíme izoláciu. Rovnako upravíme dvere. Ušetríme tým nemalú čiastku.
  • Vetráme ekonomicky: krátko a intenzívne. Čerstvý vzduch sa potom rýchlejšie ohreje.
  • Zatvárame kúrenie, alebo ho stlmíme v miestnostiach, kde práve nie sme.
  • Neprekurujte zbytočne miestnosti, obytná miestnosť má mať 20 – 22 °C, kúpeľňa 24 – 26 °C, spálňa 17 – 18 °C, komunikačné priestory 15 – 16 °C.

 Porušte zaužívané rituály

Bývame v starom rodinnom dome, kde sa povedzme množstvo rokov nechávajú otvorené dvere medzi predsieňou a verandou – nikdy ich nikto nevidel zavreté, proste to tak je oddávna. Skúste ich zavrieť a opatriť penovým samolepiacim tesnením.

Pozor na mikroventiláciu. Jej stále automatické používanie môže pekne predražiť kúrenie. V chladných a mrazivých dňoch sa tak silne ochladzuje fasáda a okolie okna, ktoré kúrenie potom zase zbytočne dohrieva.

Namiesto navyknutého maximálneho zvýšenia teploty si proste oblečieme sveter a ponožky – ušetríme skutočne veľa. Naviac ak večer izbu prekúrime, aj tak pri televízore zaspíme.

-ag-
Foto: www.profimedia.cz

Diskusia
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.