TVOJDOM.SK

Vane mnohých podôb a tvarov: Kam sa ktorá hodí?

Kúpeľne - 23.2.2011

Otázku „kam sa ktorá vaňa hodí“ často v praxi nahradí prozaickejšia otázka – totiž „kam sa vojde“.

reklama

 Kúpeľňa, vane, sanitárna keramikaVeľká kúpeľňa v novom dome alebo veľkom byte dáva vždy možnosť rozmachu a splnenia mnohých prianí, ktoré nikdy skôr splniť nešlo. To je pre mnoho ľudí predovšetkým vaňa umiestnená pekne v priestore, nie pri stene. A je jedno, či bude zabudovaná alebo dávajúca na obdiv svoje tvary, či bude oceľová, drevená alebo keramická. Naopak malá kúpeľňa sa stáva ešte menšia výberom nevhodnej vane. I tu sa ponúka mnoho riešení, ako sa príjemne vykúpať a kúpeľňu priestorovo uvoľniť.

Keď máme mnoho miesta...

Vo veľkej kúpeľni si môžeme dovoliť vaňu v priestore, či už voľne stojacu retro oceľovú, zapustenú či postavenú na pódiu a obstavanú. Najväčší priestor potrebuje samozrejme vaňa celokruhová – napríklad model Royal Round (Polysan) má priemer celých 172 cm. Len o niečo málo Vaňa, sanitárna keramika, kúpeľneúspornejšie sú ovály, elipsy alebo rôzne organické tvary. Vždy záleží, ako do seba zapadne rozmer a pomer strán kúpeľne a tvar vane. Všetky vane v priestore samozrejme potrebujú príslušný prívod vody a odpad. A čo striekanie okolo a večná voda na podlahe? Dokonalý v ladení restroštýle môže byť záves na oceľovom ovále, ktorý je pripevnený na voľne stojace vani.

TIP: Royal Round existuje i vo variante Corner, ktorý má menšie priestorové nároky.

Drevené vane

Exkluzívne drevené vane z cédrového dreva sú svojou krásou na postavenie doprostred miestnosti priamo predurčené. Pretože sú určené prevažne na dokonalú relaxáciu, dajte pozor, ako ich umiestnite – dívať by sme sa z nich mali na niečo pekné, upokojujúce – ak to nemôže byť optimálny pohľad oknom do záhrady, umiestnite v dohľade nejakú dekoráciu alebo kvet. Okrem cédra sa na výrobu prírodných vaní používajú i ďalšie stabilné drevá – smrekovec, wenge alebo kambala. Vane sú hlboké a majú vyššiu opornú hlavovú časť. V kúpeľni sú teda nápadné nielen svojim výnimočným materiálom, ale i výškou, ktorá sa môže pohybovať medzi 60 a 70 centimetrami.

Drahý solitér od známeho návrhára
Drahá dizajnová vaňa je niekedy nielen perlou kúpeľne, ale dokonca celého bytu. Návrhári Roberto a Ludovica Palombovci alebo Phillipe Starck sú príkladom, ako môže byť vaňa povýšená priamo na umelecký kúsok. Takáto vaňa okolo seba už nič nepotrebuje – vlastne len jedno – nechať ju vyniknúť a neskombinovať ju s nevhodnými doplnkami.

Málo miesta alebo malá vaňa tiež vaňa...

Ak máte málo miesta, potom pátrajte medzi atypickými alebo rohovými vaňami. Na výber je toho skutočne dosť – do obchodu sa len vydajte vyzbrojení plánikom svojej kúpeľne. Miesto ušetrí i rôznobežníková avantgardná vaňa Palomba (Laufen). Rohové vane potom dokonale zapadnú do každej kúpeľne, ak sa vyberie optimálny rozmer.

Keď miesto ale skutočne nie je a stále sa ešte nechcete vane vzdať a uspokojiť sa so sprchou, nechajte sa inšpirovať starodávnymi sedacími oceľovými vaňami s vysokým chrbtom. Takú nájdete už len niekde v starožitníctve, alebo, ak máte šťastie, napríklad na chalupe u susedov na dvore. Jej renovácia by nemal byť problém a výsledok býva úchvatný. Na trhu ale nájdete napríklad modernú sedaciu vaňu Riga mini (JIKA) s rozmermi 105 x 70 cm a hĺbkou 70 cm. Je zo Vane, kúpeľne, sanitárna keramikasmaltovanej ocele a vyjde asi na 140 eur. O niečo väčšia je potom Riga s rozmermi 120 x 70 cm.

Bežné vane mávajú najobvyklejší rozmer 150 – 170 x 70 – 80 centimetrov. Vstavané vane vo finálnej podobe spotrebujú po obmurovaní ešte nejaký centimeter na dĺžku i šírku naviac. Dopriať si môžeme i vane väčšie, napríklad 180 x 80, a hydromasážne vane môžu byť dokonca v rozmere 190 x 90 centimetrov.

-ag-
Foto: www.thinkstockphotos.com, Laufen, Jika, Cersaie, www.isifa.com

Diskusia
13.3.2011 9:08...
2.3.2011 15:13dnes
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.