TVOJDOM.SK

Sprchové zásteny idú s dobou

Kúpeľne - 4.1.2012

Sprcha sa stále viac otvára do priestoru, prestáva sa hanbiť a čoskoro asi nastane doba, kedy sa budeme sprchovať priamo uprostred spálne, pretože vykročí i z kúpeľne.

reklama

Skutočne, dizajnéri do kúpeľní vnášajú – čo sa týka sprchovania – čím ďalej väčší minimalizmus a odstraňujú steny.

Najskôr nás obklopovali štyri steny sprchového kúta a dôkladne uzatvárateľné dvere, potom steny dve, potom zástena jedna – len kus matného skla, a sprchový panel sa niekedy už objavuje v plnej kráse bez zásteny v rohu (alebo uprostred) kúpeľne. Zostaňme ale ešte chvíľu pri sprchovaní „schovanom“ a pozrime sa na výber sprchových zásten.

Záves rovný i do oblúka

V obnovenej kráse žiari jednoduchosťou, rafinovanosťou (i cenovou dostupnosťou) sprchový textilný záves. Nie je to už dávno kus farebného igelitu, ale dokonalá kompozícia efektných vodovzdorných materiálov. Najlepšie vyzerá, keď sa inštaluje na kruhovú konštrukciu a tak okolo seba v sprche zatiahneme záves dokola. V tých najväčších kúpeľniach sa dá sprchovať v priestore, kde je takýto „zámocký“ sprchový kút centrom pozornosti, v menšej kúpeľni stačí poloblúk pri stene. Toto riešenie je praktické – odpadá čistenie skiel a konštrukcie, celý sprchový kút sa občas jednoducho hodí do práčky. Podlaha býva zarovnaná s okolitým terénom, nevyvýšená, bez vaničky, len stierka vyspádovaná k centrálnemu odtoku.

Sklenený paraván fixovaný v stene
 

V kurze sú zásteny jednoduché, oddeľujúce jednou rovnou plochou miesto na sprchovanie, akýsi rovný sklenený paraván. Sprchová zástena oddelí miesto na sprchovanie v rohu kúpeľne, za ňou sa jednoducho inštaluje sprchový panel alebo batéria. Sprchová zástena je fixovaná do stropu alebo steny a nemusí nutne siahať až k zemi. Výborne sa potom udržuje hygiena, nikde žiadne škáry, dvere, pánty... Ani vanička nemusí byť. Trendom je jednoznačne podlaha sprchového kútu v jednej rovine s ostatnou podlahou kúpeľne.

Pri takto riešenom kúte, ktorý dáva voľnosť, potom nemusíme premýšľať, akú vaničku vybrať – žiadna tu nie je, rovnako ako tu nie sú obmedzujúce steny a dvere. Sprchujeme sa v nestiesnenom, voľnom priestore a práve zástena môže byť dizajnovým, krásnym solitérom celej kúpeľne.

V sklenenej sprche
 

Najlacnejšie masívne rohové sprchové kúty s plastovými rámami už niekedy vyzerajú trochu neohrabane a sú už tiež dosť „opozerané“, málo sa inovujú. Dnes v kúpeľni viac frčia rovné hladké línie a subtílnejšie riešenie kompaktných sprchových kútov. Pritom sú do kúpeľne ideálne plastové rámy namiesto kovových. A ak zvolíme číre sklo a subtílny rám sprchového kútu,  sprchový kút bude takmer „neviditeľný“ a nebude rušiť pohľad na pekné obloženie steny za ním. Ideálne je v tom prípade tiež úplne bezrámové prevedenie celoskleneného sprchového kútu, kde vidíme len oblé priehľadné sklo bez rámu. Sklo je opäť fixované úchytkami a pántmi k stene.

Foto: www.thinkstock.cz, www.isifa.com
 

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.