TVOJDOM.SK

Olivová kúpeľňa

Kúpeľne - 18.10.2007

Keď prichádzame – napríklad na návšteve – do kúpeľne, už pri otváraní dverí sme podvedome viac-menej pripravení, že vojdeme do...

reklama
Keď prichádzame – napríklad na návšteve – do kúpeľne, už pri otváraní dverí sme podvedome viac-menej pripravení, že vojdeme do bieleho, svetlého interiéru. Nemusí tu byť len biela, ale často prevažuje, prípadne nás čaká len nepatrná odchýlka vo forme krotkých pastelových tónov na obkladačkách. Väčšinou nie sme pripravení na priame jasné farby. Ono to je totiž s takýmito farbami v našich malých kúpeľniach trochu problematické.

Ani v nových domoch sa kúpeľne väčšinou neplánujú ako veľkorozmerové, takže namiesto výrazných farieb, ktoré miestnosť zmenšujú, skôr bojujeme o to, ako kúpeľňu opticky pomocou farieb rozšíriť, zväčšiť, zvýšiť. Len v skutočne rozľahlých kúpeľniach potom vynikajú výrazné sýte farby, rôzne kombinácie veľkých farebných obkladačiek, elegantné čiernobiele šachovnice na podlahe a prípadne i tmavý strop. V rozmernej kúpeľni, ktorá je tak veľká ako paneláková spálňa alebo väčšia, sa však výrazné farby uplatnia dokonale. Najmä keď sa kombinujú s jasnou čistou bielou na vani, umývadlách, bidete a WC mise.

Olivová farba je sympatická a navodzuje pocit relaxácie. Vytvára tiež zaujímavé efekty svetlejších a tmavších odtieňov okolo bodových svetiel. Zaujímavou kombináciou je olivová a terracota. Jedna na stene a podlahe, druhá na obkladačkách. Sýte a teplé farby potrebujú už len prebleskovanie bielych doplnkov, ako napríklad obrázkov na stenách (obrázky v „nepremokavej“ úprave, vhodné do vlhkých priestorov) a tiež tvarovo výrazné, dokonalé kúpeľňové doplnky – tégliky, misky, mydleničky, zásobníky mydla. Nič sa ale nesmie degradovať nevhodným výberom materiálov – všetko by malo byť najlepšie z hrubého bieleho porcelánu. Zostáva už len vybrať krásne, designovo dokonalé batérie.

Ale olivovú farbu na stenách či obkladoch môžeme doplniť oveľa menej stroho, oveľa dekoratívnejšími predmetmi. Na poličky sa dajú naaranžovať veľké plechové krabice od olív, ktoré sa dajú využiť na rôzne drobnosti. Autentický vzhľad majú staré plechovky a poohliadnuť sa po nich môžeme napríklad v Taliansku. Kvetináče pred oknom môžu mať vzor s olivami, alebo ich môžeme vložiť do veľkých galónov od olivového oleja.

A kto ide do extrému, vybaví kúpeľňu i dekadentným toaletným papierom s obrázkami zelených olív alebo olivových ratolestí.

-ag-
Foto: Sapho, Laufen, archiv

Diskusia
4.3.2011 19:13Olivová kúpeľňa
26.3.2010 12:22Re: Olivová kúpeľňa
25.4.2009 9:56Olivová kúpeľňa
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.