TVOJDOM.SK

Od sprchy až po saunu

Kúpeľne - 29.9.2008

Nevyhnutným základom kúpeľne je jednoduchá údržba a dobrá čistiteľnosť povrchov. Na to budeme dbať pri jej zariaďovaní predovšetkým...

reklama

Prakticky všetko, čo bolo povedané o zariadení záchoda, o ktorom sme písali tu, platí tiež o kúpeľniach. Základom riešenia interiéru je predovšetkým jednoduchá údržba a čistiteľnosť povrchov. Ak nemáte pani do domácnosti, ktorá starostlivo každý deň po vašom odchode „ošetrí“ a vysuší celú kúpeľňu, neprichádzajú do úvahy rozsiahle plochy sklenených priečok (skondenzovaná vlhkosť bude stekať na podlahu), ani drevené obklady stien a podláh, kde zase hrozí tvorba plesní a hniloby. O textilných materiáloch ani nehovoriac.

Mnoho možností

Priestor kúpeľne dnes zahrňuje aj mnohokrát funkciu záchoda, prania bielizne, občas posilňovne, sauny, a mnohých iných funkcií. Záleží na predstavách stavebníka a jeho stavebnom programe. Súčasťou kúpeľne je obvykle aj sprcha či sprchovací kút s rozmermi min. 80 x 80, optimálne 100 x 100 cm, v prevedení buď murovanom s obkladom, alebo prefabrikovanom. Opäť platí požiadavka maximálnej čistiteľnosti.

Praktickým prvkom v zariadení sú vykurovacie fólie pod zrkadlami spínané zároveň s osvetlením, ktoré bránia roseniu skla zrkadla. Pulty s umývadlami sú stále častejšie integrované do nábytkovej steny zároveň s úložnými priestormi na uteráky, kozmetiku a podobne. Súčasťou steny je aj osvetlenie vrátane kozmetických svietidiel, ktoré vrhajú rozptýlené svetlo a nevytvárajú na tvári tiene.

Zvýšený dôraz sa stále častejšie kladie na sprchové a vaňové masážne systémy.

Veľká ponuka tvarov, prevedení a dezénov vodovodných batérií mnohokrát bráni pri výbere premýšľať o praktickosti a funkčnosti vybraných prvkov. Rovnako ako pri dverných kľučkách sa často nezlučuje dokonalý design s funkčnosťou. Mnohokrát na prvý pohľad skvelá designerská kreácia môže pri používaní zraniť ruku. Preto je otázka funkčnosti prvku kľúčová. Ideálom je kovová armatúra v matnom prevedení. Lacné plastové batérie, alebo snáď batérie so sklenenými doplnkami v bežnej prevádzke dlho nevydržia. Pri pákových batériách hrá rozhodujúcu rolu kvalita vnútorných komponentov, najmä pohyblivých dielov. Preto vždy vyžadujeme osvedčenie o zhode alebo certifikát. Platí, že značkový výrobok nie je lacný, ale obvykle je spoľahlivý.

Vodná masáž v kúpeľni

Pre mnoho klientov a stavebníkov sú výrazom ich prestíže a spoločenskej vážnosti vírivé vane a bazéniky. Ale koľko z majiteľov tieto relatívne drahé a cenovo menej dostupné systémy pravidelne používa? To všetko treba zvážiť pri úvahách o nákupe hydromasážnej vane alebo dokonca bazénika. Ak sa rozhodneme pre ich kúpu, budeme sa zaujímať o to, či v systéme po vypustení nezostáva žiadna voda. Značkové výrobky majú rozvody z pevných polyetylénových rúrok vyspádované tak, aby tu žiadna voda nezostávala. Samozrejme, že kvalita má svoju cenu, a preto sa môže cena skutočne kvalitnej vane so všetkými doplnkami pohybovať až okolo niekoľko stotisíc korún.

Ponúkajú sa v základnom štandarde a ďalej s množstvom „príjemností“ za príplatok: podvodné osvetlenie, napúšťanie formou kaskád, v rôznych prevedeniach a farebných odtieňoch atď. Na dimenzovanie zdroja ohrevu teplej úžitkovej vody je veľkosť vane rozhodujúca! Spravidla to býva miesto s najväčším odberom teplej vody. Výnimkou nie je ani kapacita 300 litrov. Pri návrhu s tým treba počítať a sústavu zodpovedajúcim spôsobom dimenzovať. Dodatočná voľba masážnej vane obvykle znamená zmenu systému a prípravy teplej úžitkovej vody už v projekte.

Princíp hydromasáže je jednoduchý. Tryskami je do vane vháňaná kompresorom zmes vzduchu a vody, ktorá premasíruje celé telo. Hydromasážou sa rovnomerne prekrví pokožka a podporí činnosť srdca. Ale pozor, odporučená dĺžka vplyvu masáže je najviac 20 minút pri teplote do 35°C pri jednom kúpeli. Treba mať tiež na pamäti, že do hydromasážnej vane nepatria žiadne prísady (peny, soli, aromatické oleje).

Sauna? Prečo nie...

Sauna patrí v niektorých kultúrach k bežnej súčasti bytia a programu dňa. Pomáha a posilňuje imunitný systém a chráni pred virózami horných ciest dýchacích. V severských krajinách je základnou súčasťou dispozície rodinných domov i bytov, u nás je to však stále ojedinelý jav. Pritom minimálna skriňová sauna je realizovateľná už na pôdoryse 100 x 100 cm s optimálne vynaloženými nákladmi na kúpenie sauny.

Obvyklá teplota v saune je okolo 85 – 90°C. Väčšinou je kabína sauny zostavená z drevených prefabrikovaných panelov od špecializovaných firiem. Vykurovaná je priamymi vykurovacími telesami, akumulačnými pecami alebo keramickými žiaričmi. Podlahu obvykle tvorí mrazuvzdorná dlažba s dreveným roštom. Vylúčená je kanalizačná vpusť. Vzhľadom k vysokým povrchovým teplotám sú tu z dreva i kľučky dverí (vždy sa otvárajú von). Medzi panelmi sauny a obvodovou konštrukciou je vždy medzera 5 – 10 cm odvetrávaná do exteriéru. Strop sauny musí byť vždy izolovaný dvojnásobnou hrúbkou izolácie oproti stenám. Súčasťou štandardného vybavenia sú hodiny, teplomer a vlhkomer.

-Ing. arch. Josef Smola, Dům a zahrada 6/2002-
Foto: Duravit, Laufen, Hansgrohe, Sapho

Diskusia
15.3.2009 10:39sauna
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.