TVOJDOM.SK

Kúpeľňové skrinky zvoliť radšej uzavreté, alebo otvorené?

Kúpeľne - 28.12.2011

Táto dilema je častá. Pri každej rekonštrukcii kúpeľne alebo jednoducho vždy, keď sa nám zdá, že sa táto miestnosť proste nedá poriadne upratať, si hovoríme, že zmeníme systém kúpeľňových skriniek, políc a regálov, nejaké pridáme... Ale aké?

reklama

Nechať kúpeľňové skrinky otvorené, alebo všetky kozmetické prípravky, chemikálie, uteráky a ďalšie veci schovať nemilosrdne za dvierka? Úmera je tu pritom asi zrejmá: čím viac zavretých skriniek, tým väčší poriadok, ktorý sa pritom dá nastoliť v okamihu. Čím viac otvorených políc, tým väčší dojem chaosu (i preto, že obaly šampónov a krémov sú pestrofarebné). A tým väčšia starostlivosť sa musí venovať pravidelnému upratovaniu a vracaniu vecí na svoje miesto. Takže koho stále upratovanie omrzí, zvolí dvierka, šuplíčky a zásuvky. V kúpeľni to tiež bude vyzerať elegantnejšie než len otvorené police. Tých ponecháme len niekoľko a vyhradíme ich na veci, ktoré musia byť stále po ruke.

Úzke regály a závesné skrinky

V kúpeľni často nie je miesta na police a skrinky nazvyš. Pri dobrom naplánovaní ale úložné plochy dokážu pojať prekvapivo mnoho vecí, a pritom kúpeľňa nevyzerá zaplnená. Ideálne je využiť na plytké a úzke skrinky (25 – 40 cm hĺbky) miesto vertikálne, až k stropu, kde môžu byť menej frekventovane využívané veci. Využije sa potom doslova každá škáročka, môžu sa tu striedať rôzne široké skrinky na mieru. Aj napríklad len v tridsaťcentimetrovom regáli vysokom až po strop sa schová veľa vecí. Mnoho podlahovej plochy ušetria tiež závesné skrinky a police.

A materiály na kúpeľňový nábytok?

Ideálne sú rámy skriniek kovové, tvarovo stále. V takomto hliníkovom ráme potom môžu byť dvierka v laku, pieskované sklo alebo veľmi kvalitné plasty. Prírodný tón dodá kúpeľni odolný prírodný bambus. V kúpeľni pri dvierkach a posuvných dverách plytkých regálov nezabúdajme ani na zrkadlá, ktoré opticky nafúknu často malý priestor. Okrem čírych dvierok a dverí bývajú v ponuke bronzovo, zlato alebo modro tónované zrkadlá.

I drevo si s kúpeľnou môže rozumieť

Vlhko kúpeľne naopak nesvedčí nasiakavým materiálom nábytku. Tým škodí nielen voda, ale i vodné pary obsiahnuté vo vzduchu. Police a skrinky potom môžu trpieť zmršťovaním po vyschnutí a opätovným napučiavaním – to je typické pre drevo. Ale ani jeho sa v kúpeľne už nemusíme vzdávať, pretože existujú jeho vodoodpudivé úpravy. Dôležité je vyberať nábytok určený priamo do kúpeľne, pri tom je tvarová stálosť zaručená.

Kto chce byť originálny a umývadlo plánuje zapustiť napríklad do starej komody, mal by sa poradiť so stolárom, ako takéto drevo povrchovo upraviť, aby v kúpeľni netrpelo, ale i tak nezabúdame na dôkladné vetranie.

-ag-
Foto: www.isifa.com

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.