TVOJDOM.SK

Keď je malá kúpeľňa...

Kúpeľne - 19.2.2008

Máte malú kúpeľňu? Nezúfajte, pekne a účelne sa zariadiť dá i malý priestor. Prinášame pár rád a trikov, ako si s tým poradiť.

reklama

Ak vaša kúpeľňa nie je príliš veľká, nezúfajte. Tak či tak sa s priestorom musíte vysporiadať. S pomocou vhodnej voľby zariaďovacích predmetov a niekoľkých optických trikov môžete vytvoriť i z neveľkej miestnosti prekvapivo praktický a zároveň pekný priestor.

Zariaďovanie kúpeľne je spojené so stavebnými úpravami, preto je dôležité ešte pred začiatkom jej budovania premyslieť celkovú koncepciu do posledného detailu. Obzvlášť u neveľkých miestností sa vyplatí vziať do úvahy i okolité priestory, ak môžeme totiž miestnosť vďaka stavebným úpravám zväčšiť aspoň o niekoľko centimetrov, bezpochyby ich pri zariaďovaní zúročíme. Väčšiu kúpeľňu získame napríklad spojením s priestorom záchoda, i správna voľba zariaďovacích predmetov zaistí dostatok priestoru.

Bez nich to nepôjde
Pri výbere zariaďovacích predmetov do malých priestorov sa vyplatí siahnuť hlbšie do vrecka a vybrať také, ktoré na prvý pohľad demonštrujú jasný zámer designera a ktorých tvar má originálny nápad. Pútajú na seba totiž pozornosť, na iné dekorácie skrátka nie je priestor.

Umývadlo patrí k najpoužívanejšiemu zariadeniu, nájdeme pre neho ľahko prístupné miesto a vyberme model s maximálne veľkým umývacím priestorom. Riadime sa rozmermi. Ideálne sú umývadlá so šírkou 50 – 55 cm a menšou priestorovou hĺbkou 42 – 45 cm. Do ultra malých miestností potom existujú typy s hĺbkou 38 – 40 cm, pri ktorých vďaka premyslenému riešeniu tvarov nedochádza k obmedzeniu pohodlia pri umývaní. Jednoduchý tvar umývadla zaistí ľahkú údržbu, nezabudnime na odkladaciu plochu, ktorá, hoci malá, je na nezaplatenie. V mnohých prípadoch môže byť užitočné rohové umývadlo zaberajúce minimálny priestor a využívajúce obe steny. Úložný priestor rozhodne rozšírte o skrinku pod umývadlom.

Potrebné centimetre sa dajú ušetriť aj pri záchode. Na trhu existujú komprimované modely, napríklad hĺbka závesného WC je skrátená z 56 cm na 48 cm, kombi záchod potom z 67 cm na 60 cm. Ak sa nevojde do miestnosti bidet, môžeme vedľa WC inštalovať batériu s ručnou spŕškou, ktorá zastane jeho funkciu. Na trhu je dokonca špeciálny záchod s integrovanou spŕškou a fénom. A ak si chcete kúpiť pisoár, potom existuje verzia, ktorá vystupuje len 15 cm zo steny.


Nezabudnite:

  • I malé umývadlo môže mať odkladaciu plochu a spodný úložný priestor.
  • Malé rozmery vane nevypovedajú o jej skutočnom vnútornom priestore. Pri výbere sa neostýchajte a vyskúšajte model nanečisto.
  • Klasickú hydromasáž vo vani môžete nahradiť masážnymi tryskami v sprchovacom kúte – podomietkovým prevedením, špeciálnym nástenným panelom alebo sú trysky jeho pevnou súčasťou.

Vaňa, alebo sprchovací kút?
Sprchovanie je síce hygienickejšie, rýchlejšie a sporí vodu, ale kto by aspoň raz za čas neodolal relaxačnému kúpeľu? Ak sa rozhodujete medzi sprchovacím kútom a vaňou, potom vaňa poskytuje obe možnosti – buď rýchlu sprchu, či pohodlný kúpeľ. Niektoré modely naviac majú na tento účel prispôsobené dno. To je rovnejšie (napodobňuje tvar sprchovacej vaničky) a je opatrené protišmykovým povrchom. Do malých kúpeľní sú vhodné modely so zúženou jednou stranou vane, ktorá je určená pre nohy, užívateľ sedí v štandardne širokej časti.

Sprchovacie kúty sú vhodné do domácností bez detí alebo pre pohybovo obmedzených občanov.

V rámci maximálneho uspokojenia zákazníka existujú tiež zostavy vane a sprchovacieho kúta s dômyselne pojatým tvarom. Skosenie a rozmery strán na seba nadväzujú, takže sa dajú obe zariadenia usporiadať do požadovanej konfigurácie tak, aby sa vošli do miestnosti (za seba, do pravého uhla a pod.).

Obklady a dlažba
Do malého priestoru sa hodia svetlé farby, najmä pri obkladoch, ktoré vytvárajú celkový dojem miestnosti. Dlažba môže mať tmavší charakter, ktorý je praktický i z hľadiska údržby. Vhodné nie sú veľkoformátové obklady, ktoré steny rozčleňujú veľkým rastrom, čo ešte viac zvýrazňuje pocit stiesneného priestoru. Rovnako negatívne pôsobí množstvo prierezov, ktorými sa pri veľkom formáte obkladu na malej ploche neubránime. Nikdy nesiahneme vedľa, keď zvolíme bežné rozmery, t.j. 15 x 15 cm, v krajnom prípade 20 x 20 cm. Ideálnym riešením je mozaika, a to nielen pre svoje drobné štvorčeky, ale tiež pre bohatú škálu farieb.


Tipy:

  • Používajte maximálne množstvo skla, napríklad na police, deliacu priečku a pod.
  • Sklo pôsobí vzdušne a nevytvára dojem ťažkej hmoty, takže miestnosť nezmenšuje.
  • Sklo potlačuje rozmer predmetov, napríklad veľkosť sprchovacieho kúta.
  • Zjednoťte detaily – zvoľte rovnaký materiál a ten v malom priestore používajte jednotne.


Dôležité pravidlá:

  • Nikdy neklaďte obklady až k stropu.
  • Obklad by sa mal od dlažby odlišovať formátom, vzorom i farbou.
  • Obklad by mal mať voči dlažbe zhruba polovičné rozmery.


-td-
Foto: Villeroy & Boch
Diskusia
26.3.2010 12:21Re: anonymka
18.5.2009 22:53anonymka
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.