TVOJDOM.SK

Varíme pivo doma

Varenie a stolovanie - 9.11.2007

Komu k domácemu varenia piva nestačí obyčajný „minipivovar“ kúpený v obchode, chce začať experimentovať a naučiť sa viac, začína...

reklama
Komu k domácemu varenia piva nestačí obyčajný „minipivovar“ kúpený v obchode, chce začať experimentovať a naučiť sa viac, začína zháňať informácie, ako na to, čo všetko bude potrebovať a aké sú tie správne postupy. Informácií o domácom varení piva nie je u nás príliš veľa (čo je u svetových rekordmanov v pití piva možno divné), a tak sa musí začať hľadať v zahraničných prameňoch, knihách a príručkách.

U nás dokonca ani nie je ešte slovenský názov pre domáceho variča piva, takže sa to buď takto trojslovne opisuje, alebo je tu homebrewár. Áno, keď si doma pivo po prvýkrát uvaríte, stanete sa domácim homebrewárom. To je už pomerne zažitý termín pre tých, ktorí sa varením piva doma zaoberajú.

A tak jedného dňa v práčovni alebo inej technickej miestnosti domu náhle máte príslušné nádoby a celý malý domáci pivovar. I vaša kuchyňa sa následkom toho náležite premení – pribudnú zasklené police s krásnymi pollitrákmi, zbierka kameninových podtácok a možno i staré reklamné tabule a zbierka ohrievačikov. Na kuchynskom okne stoja poháre s utopencami a naloženým syrom – celá kuchyňa získala takýto nostalgický šmrnc, ktorý vypovedá o tom, že sa tu niekde v dome varí pivo.

Podľa zákona si každý u nás smie uvariť 200 litrov piva na hlavu (nad toto množstvo by ste museli zaplatiť spotrebnú daň). Ak sa chcete vrhnúť na domáce varenie piva, väčšinou asi budete variť domáci slovenský ležiak, ale kto dosiahol vyššiu dokonalosť, púšťa sa i do varenia iných druhov.

Budete zháňať slady, mladinové koncentráty, chmeľ a kvasnice. A budete hľadať informácie a vymieňať si skúsenosti s inými varičmi piva, nastane skúšanie a experimentovanie. Najväčší nadšenci si niekedy dokonca sami pripravujú i slad, ktorý dáva pivu charakteristickú chuť. Nie je to práve jednoduché; celý proces zahŕňa naklíčenie jačmeňa, náročné sušenie a zbavenie zrna klíčkov.

Dokonca sa môžete prihlásiť i do kurzu varenia piva, na ktorom si vyskúšate profesionálne zariadenia, ktoré doma na varenie tohoto moku nemáte k dispozícii.

Kurzy domáceho varenia piva začala usporadúvať napríklad v Prahe Stredná priemyselná škola potravinárskych technológií.

-ag-
Foto: www.isifa.com

Súvisiaci článok:
Podivné nápoje našich predkov – piteľné i dnes

Diskusia
3.10.2014 10:43Dan
5.11.2011 12:34www.vasepivo.sk
21.4.2011 10:34www.kladzivar.sk
9.7.2009 10:57Re: Varíme pivo doma
27.3.2009 10:34Varíme pivo doma
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.