TVOJDOM.SK

Milujete bublinky? Vyrobte si ich

Varenie a stolovanie - 8.2.2008

Dizajnový evergreen 60.-70. rokov – sifónová fľaša opäť oprášená, vylepšená a vrátená na trh pod iným názvom. Sodobar je späť...

reklama
Klasická stará dobrá sifónová fľaša sa už dnes volá „sódobar“. Ak milujete sódu a pijete ju denne, vyplatí sa vyrábať si ju doma. Tak ako kedysi v dnes už klasickej, slávnej „opletenej“ sifónovej fľaši. Vyrábala sa z hrubého skla, bola opletená kovovou masívnou sieťou a dnes už sa dostala medzi evergreeny designu 60. – 70. rokov. Vystupuje v retro filmoch z tej doby a môžeme ju vidieť na každej výstave približujúcej interiéry druhej polovice 20. storočia. Ešte pred mnohými rokmi sa tiež vyrábala štíhlejšia celokovová a metalizovaná.

Sifónová fľaša kedysi bývala jedinou alternatívou doma vyrobeného studeného nápoja k vode z vodovodu, v ére „predplastovej“, kedy sa ešte nebalila do fliaš. Kto nepil minerálky a mal rád pálivé bublinky v krku, kupoval bombičky a denne „robil sifón“.

Z jednej bombičky až 70 litrov sódy
Domáci sódobar je teda jeden z názvov pre dnešné sifónové fľaše. Okrem sódobarov za niekoľko desiatok tisíc (sú určené predovšetkým do komerčných priestorov, škôl a pod., ale i domov) si môžete kúpiť elegantnú kompaktnú novodobú sifónovú fľašu; nie už slovenskú, ale výrobok švajčiarsky. Dáte za ňu skoro 3 tisíc korún. Má veľmi elegantný vzhľad. Je to 40 cm vysoká kompaktná nádoba z tvrdeného plexiskla s bezpečnostným ventilom proti pretlakovaniu je pokrytá plášťom v šedastej metalíze.

Zmenou proti slovenskej predchodkyni je to, že sa tu nevyrába jeden obsah fľaše z jednej malej bombičky, ale do nádoby je integrovaná jedna veľká bombička (35 cm vysoká), ktorá vyrobí až 70 litrov sódy. Potom sa bombička vyberie a za 150 Sk sa kúpi ďalšia. Výhodou je, že pri výrobe sódy z tohoto prístroja si môžete regulovať sýtosť nápoja a veľkosti bubliniek. Domáca sóda sa dochucuje okrem obligátnych koncentrovaných sirupov napríklad limetkovou šťavou, medom, trstinovým cukrom a je tiež neodmysliteľnou súčasťou všetkých alkoholických i nealkoholických long drinkov.

-ag-
Foto: www.isifa.com, SodaFresh 

Diskusia
5.11.2010 18:22Re: sódobar....
7.1.2009 23:05sódobar....
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.