TVOJDOM.SK

Zjednotená kuchynská podlaha a steny

Spotrebiče a vybavenie - 10.10.2007

Materiály použité na podlahy do kuchyne, ako je drevo, linoleum alebo dlažba, sa dajú veľmi originálne, plynulo a efektne...

reklama
Materiály použité na podlahy do kuchyne, ako je drevo, linoleum alebo dlažba, sa dajú veľmi originálne, plynulo a efektne prepojiť so stenami a nábytkom.

Dlaždice na podlahe, obklady na kuchynskej linke
Dlaždice prechádzajúce z podlahy na kuchynskú linku, to dovoľuje takzvaná vymurovaná kuchyňa obľúbená v Španielsku a iných južných krajinách, ktorá ale nachádza stále viac vyznávačov i u nás. Južansky vyzerajúce patinované dlaždice prechádzajú z podlahy na vymurované kuchynské moduly, do ktorých sa vsúvajú vlastné drevené skrinky. Z tých sú viditeľné iba dvierka alebo predná strana zásuviek, pracovná doska je už opäť vytvorená z obkladačiek. Aj keď sa dajú rôzne kombinovať obkladačky všetkých veľkostí a vytvárať farebné vzorce, asi úplne najefektnejšie, najčistejšie a najelegantnejšie je striedme riešenie v jednej farbe: rovnaká veľkosť a farba, napríklad dlaždice 20 x 20 cm budú pokrývať podlahu, objavia sa na čiastočnom obložení steny a budú tvoriť i výmurovku kuchynského pracoviska. Vznikne veľkorysý a jednoliaty priestor vo farbe napríklad béžovo-oranžovej pálenej hliny, ktorý dotvoria vhodne vybrané doplnky a ktorý vďaka svojmu jednofarebnému základu nikdy nevyzerá neupratane, čo sa v kuchyni iste cení.

Linoleum dotvorí interiér
Veľmi kreatívne sa v kuchyni dá využiť prírodné linoleum; nemusí z podlahy vystupovať iba o pár centimetrov na obvyklom sokli okolo stien, ale oveľa vyššie a omnoho zaujímavejšie. V moderne pojatom interiéri môže byť časť steny zložená z rôznofarebných štvorcov alebo trojuholníkov, vo farbách rovnakých, ako je podlaha, na ktorej sa totožný geometrický motív opakuje. Farebné linoleum na horizontálnych i vertikálnych plochách samozrejme ladí s kuchynskou linkou, či už je v pastelových alebo ostrých farbách.

Drevo na podlahe i na stenách
Tradičné drevené obklady stien môžu byť netradične pojaté, aby nepôsobili ťažko a smutne, vyhneme sa tmavým farbám a môžeme experimentovať s matovými pastelovými lazúrami. Napríklad úplne jednoduché obklady metrovej výšky pozdĺž stien môžeme sami namoriť napríklad na bledomodro; rovnako upravíme dvierka staršej drevenej kuchynskej linky a dielo korunujeme bledomodrobielou maľbou stien, kedy zase môžeme popustiť uzdu fantázii a použijeme napríklad techniku kefovania, tupovania alebo valčekovania klasickým valčekom.

-ag-
Foto: www.isifa.com, Dana D. Daňková 

Diskusia
6.7.2009 9:10Re: Kuchyne
4.4.2009 9:34Kuchyne
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.