TVOJDOM.SK

Vstavané spotrebiče: Ako ich správne zabudovať?

Spotrebiče a vybavenie - 14.12.2009

Či už trávime v kuchyni viac či menej času, obvykle ju chceme vybaviť tak, aby príprava pokrmov bola pohodlná, rýchla, zdravá a úsporná.

reklama

Veľmi dôležitým parametrom pri nákupe novej kuchyne sú bezpochyby spotrebiče, ich vybavenie, množstvo funkcií, obsluha, a tiež spôsob zabudovania – teda či ide o spotrebiče samostatne stojace alebo vstavané. Čo sa týka Vestavné spotřebičevoľne stojacich spotrebičov, tam záleží len na tom, kde budú stáť, prípadne pri nich treba rešpektovať blízkosť tepelných zdrojov a podobne. Vstavané spotrebiče si iste vyberú tí, ktorí chcú mať kuchyňu v takzvanej jednej estetickej línii. Ako vstavané sa už vyrábajú všetky typy spotrebičov od varných dosiek po práčky či sušičky. Dajú sa buď „neviditeľne“ zabudovať do skriniek a zakryť jednotnými dvierkami, v tomto prípade je možné vybrať i spotrebiče bez viditeľných ovládacích panelov. Prípadne pri retro alebo iných designových kusoch ponechať dvierka či ovládacie panely viditeľné, takže potom dotvárajú štýl celej kuchyne.

Iste nespornou prednosťou vstavaných spotrebičov je variabilita umiestnenia. Problémom teda nie je rúra pol metra nad zemou alebo vo výške očí, ako je komu bližšie, a súčasne na mieste, kde je dostatok odkladacieho priestoru. Problémom nie je ani práčka v kuchyni i v prípade, že sa nám do kúpeľne nevojde a v kuchyni ju nechceme priznať. A napríklad v Vestavné ledničkyČechách je výhodou celkom iste fakt, že ak sú vstavané spotrebiče dodávané s novou kuchynskou linkou, platí pre ne znížená sadzba DPH.

Vstavanie chladničky

Veľmi dôležitým ukazovateľom pri vstavaných spotrebičoch je priestor na ich zabudovanie, ktorý je nutné ponechať. Vstavané spotrebiče sú vyrábané v typizovaných rozmeroch. V návode na inštaláciu sú vždy uvedené presné rozmery skriniek a otvorov, do ktorých majú byť inštalované.

Ak teda rekonštruujeme staršiu linku, musíme ju týmto spotrebičom prispôsobiť. Treba tiež počítať s tým, že staršie linky mávajú obvykle trochu iné rozmery, než sú bežné pri tých súčasných. Vždy je nutné zachovať potrebné medzery okolo spotrebičov podľa požiadaviek výrobcu. Napríklad pri vstavaní chladničky musíme počítať s tým, že vstavané typy majú menšiu hĺbku než rovnaký model samostatne stojaci, aby sa vošli do skrine. Naviac je nutné nechať v zadnej časti medzeru minimálne 40 mm na Vestavná myčkaodvetrávanie. Z rovnakého dôvodu musí byť v sokli umiestnená vetracia mriežka. Odporučená výška sokla je opäť aspoň 50 mm. Pri spotrebičoch s technológiou no-frost je nutné zachovať dostatočné medzery 40 až 50 mm medzi chladničkou a skrinkami z oboch strán z dôvodu odvodu tepla bokom.

Pri vstavaní umývačky musíme počítať s miestom za prístrojom, pretože sú tadiaľ vedené hadice prívodu a odvodu vody. Avšak hĺbka týchto vstavaných prístrojov je obvykle 570 mm, takže bežná hĺbka skrinky 600 mm úplne dostačuje. Do dna a bočných stien skrinky je potom nutné vyrezať otvory na hadice a prívodný kábel. Pri vstavaní dbáme na to, že umývačka musí byť úplne stabilná a nesmie sa kývať.

Vstavanie tepelných spotrebičov

Vstavanie varnej dosky je veľmi variabilná záležitosť, aj napriek tomu tu však platia tiež určité zásady, ktoré je nutné dodržovať. Pracovná doska musí byť pri bežných typoch Vestavná sklokeramická deskaširoká najmenej 600 mm, spodná skrinka nesmie mať pod doskou zásuvku, prípadná vodorovná doska v tomto priestore musí byť od varnej vzdialená najmenej 60 mm. Dyhy či obloženie v blízkosti varného centra musia odolávať teplotám vyšším než 100 oC, a to vrátane použitých lepidiel. Do otvoru dosku položíme, drží vlastnou váhou, ako poistka slúžia malé ploché pierka na bokoch. Zapojiť ju musí elektrikár. Vzdialenosť od odsávača pár udáva výrobca tohoto spotrebiča. Najbližší vysoký kuchynský prvok by mal byť od varnej dosky vzdialený minimálne 40 mm. Berieme však do úvahy i priestor, potrebný na umiestenie veľkých hrncov.

Obzvlášť pri vstavaní teplovzdušnej rúry sa opäť riadime pokynmi výrobcu. Kvôli prúdeniu vzduchu je nutné nechať po bokoch a vzadu dostatok miesta na odvod pary a horúceho vzduchu, dyhy a obloženie tohoto typu rúry vrátane použitých lepidiel musia Vestavná troubatiež odolávať teplotám 100°C.

Okrem samostatných spotrebičov existuje i vstavaný sporák konštruovaný tak, že nad rúrou je ponechaná voľná plocha, do ktorej je zasadená varná doska. Že ide o jeden kompaktný spotrebič spoznáme podľa toho, že ovládacie prvky pre varnou dosku sú umiestnené na ovládacom paneli rúry.

Čo sa týka mikrovlnnej rúry, tá má odvetranie spravidla z boku, ale je vhodné nechať určité miesto i vzadu, prípadne sa riadime požiadavkami na vstavanie konkrétneho typu.

-Dana D. Daňková-
Foto: Electrolux

Súvisiace články
PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.