TVOJDOM.SK

Sušička bielizne – výborný pomocník nielen keď prší alebo mrzne

Spotrebiče a vybavenie - 15.11.2010

Ak si nedokážete predstaviť život bez rituálneho vešania bielizne a vôňa posteľnej bielizne usušenej na slnku je vám nadovšetko, bez sušičky sa možno zaobídete. Ale možno len dočasne.

reklama

V lete je vôňa preslnenej bielizne jedinečná a posteľná bielizeň usušená na šnúre uschne snáď za sekundu. Vešanie v záhrade je ale trošku sezónne potešenie, pretože počas jesenného dažďa už to príliš príjemné nie je. A pretože príjemné nie je ani pomyslenie na šnúry a vešiaky rôzne rozmiestnené po byte, myšlienky sa časom obrátia k sušičke bielizne. Tým skôr, keď sa Sušička, pračka, kuchyněnarodia deti a teda treba prať a zase prať. To je tá chvíľa, kedy sa názor mnohých ľudí zlomí a ide sa vyberať sušička. Ak máme práve zánovnú práčku, začnete sa rozhliadať po sušičke samostatne stojacej, teda kondenzačnej alebo odvetrávacej. Prevádzka v samostatnej práčke a sušičke tiež vyjde ekonomicky výhodnejšie. Kam ale s ňou, keď miesta v byte nie je nazvyš?

Sušička zvládne všetko – kvantá detskej bielizne i plyšákov, zimné bundy a stále mokré detské otepľovačky, periny a posteľnú bielizeň. Sušička sa nesmie prepĺňať a hneď po dosušení je nutné ju vyprázdniť. Špeciálne programy môžu podľa typu sušičky zahŕňať vyhladzovanie bavlny, programy pre vlnené látky, športové odevy i perie, studené sušenie, programy proti dokrčeniu a tak ďalej. Šikovnou pomôckou sú vkladacie loptičky na prevetrávanie bielizne počas sušenia. Najmodernejšie sušičky pracujú s pomocou tepelného čerpadla, takže sa rapídne znižuje spotreba energie.

Vhodné umiestnenie sušičky bielizne

Veľmi častým dôvodom, prečo si ľudia sušičku ešte nekúpili, je málo miesta. Minikúpeľne dimenzované na úzku práčku a vaňu a umývadlo príliš voľnosti nedávajú. Len to by vás ale nemuselo limitovať, sušička sa dá umiestniť i inam. Mala by len stáť v teplotne neexponovanom prostredí, ktorého teplota nepresahuje 35°C a nikdy neklesá pod 5°C. Z toho vyplýva, že sú nevhodné pokusy umiestniť sušičku pri nedostatku miesta v kúpeľni i kuchyni napríklad na balkón alebo dokonca do záhradnej chaty, kde je síce elektrina, ale v zime sa tu nekúri a vo vnútri tak môže mrznúť. I takéto nápady sa už vyskytli. Inak z hľadiska prevádzky je samozrejme pohodlné, keď sušička stojí čo najbližšie k práčke, teda v kúpeľni alebo kuchyni. Ak je teda miesta málo a 60 x 60 sušička sa vám už nikam nechce vojsť (ale o niečo užšia by sa vtlačila), je možné siahnuť po sušičke plnenej vrchom, ktorá má základňu zúženú. Jej šírka je 40 cm a hĺbka 60 cm, obdobne ako pri zúženej práčke alebo umývačke riadu.

Práčka a sušička nad sebou

Chcete sušičku širokú? Ale 60 x 60 cm – to je pekné odkrojenie z malého priestoru kúpeľne. Umiestite preto oba spotrebiče nad seba; ušetríte tým celých 360 cm2 kúpeľňovej plochy. Spotrebiče nad sebou sa tiež pohodlne obsluhujú. Sušička váži medzi 30 a 40 kilogramami (zatiaľ čo práčka okolo 80 kg) a je zavesená na pevných konzolách na stene. Ak chcete mať nad zavesenou sušičkou ešte skrinku pod stropom, ponechajte medzi sušičkou a skrinkou najmenej 15 cm miesta na odvod tepla.

Nech už si kúpite akúkoľvek sušičku a umiestnite ju kdekoľvek, ušetrí a uvoľní vám predovšetkým to miesto, ktoré býva rezervované rôznym rozkladacím alebo vyťahovacím sušiakom. A tie nepríliš malebne zapĺňajú interiér a prekážajú. Naviac nadmerná vlhkosť z takto sušenej bielizne v interiéri prináša nebezpečenstvo plesní, s čím tiež sušička raz a navždy vždy skoncuje.

Sušičky pri práci vydávajú nad 60 dB, väčšinou okolo 65 dB, a to i tie najmodernejšie. To je zhruba v priemere takmer o 20 decibelov viac než umývačka. I to treba zohľadniť. Spolu s vedľa stojacou práčkou sa hluk ešte znásobí, respektíve predĺži sa doba hluku (sušička suší podľa programu od 20 – 130 minút). Ak kúpeľňa prilieha k spálni, kde napríklad spia deti, pranie a sušenie sa musí časovo dobre plánovať.

-ag-
Foto: www.profimedia.cz, Whirlpool

Diskusia
26.3.2016 18:53kupil som
11.2.2011 9:07---
2.2.2011 18:07Re: Re: +
Súvisiace články
PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.