TVOJDOM.SK

Renovácia kuchyne a čo od nej očakávať

Spotrebiče a vybavenie - 24.4.2002

Základnou chybou pri menšej či väčšej renovácii kuchyne je zmeniť design, farbu a potom do skriniek nasťahovať znovu všetky zbytočnosti, staré hrnce a podobne. Najlepšie je začať s upratovaním kuchynskej linky – pristavením veľkého odpadkového koša, kam by mali nemilosrdne zmiznúť nikdy nepoužívané a nepotrebné kusy....

reklama
Základnou chybou pri menšej či väčšej renovácii kuchyne je zmeniť design, farbu a potom do skriniek nasťahovať znovu všetky zbytočnosti, staré hrnce a podobne. Najlepšie je začať s upratovaním kuchynskej linky – pristavením veľkého odpadkového koša, kam by mali nemilosrdne zmiznúť nikdy nepoužívané a nepotrebné kusy.

Chceme zmenu – ale akú?
Každá renovácia má začať s ujasnením si, čo vlastne potrebujeme. Kuchyňu LEN krajšiu, príjemnejšiu na pohľad? Alebo pri tej príležitosti vylepšiť i maličkosti, ktoré nás opakovane zdržujú a unavujú ako napríklad nešikovné úchytky? Alebo rovno vylepšiť i niektoré funkcie, ušetriť si prácu? Záleží tiež, koľko času, práce a peňazí chceme investovať. Renovácia svojpomocne by sa ale mala obísť bez extrémne veľkých výdajov. Výsledkom by malo byť získanie krajšieho prostredia, viac miesta v kuchyni i v skrinkách a zracionalizovanie pracovných priestorov.

Krok číslo jedna – upratanie
Vyhodíme to, čo už roky nepoužívame, čo je z polovice rozbité, nefunkčné. Po dôkladnom a premyslenom uprataní väčšinou zistíme, že v podstate potrebujeme skladovať len časť riadov, náčinia, doplnkov, než tomu bolo doposiaľ. Takže napríklad môžeme zredukovať počet skriniek a na ich miesto môže prísť povedzme väčší stôl alebo uvítame väčší voľný priestor...

Drobnosti, ktoré šetria čas a námahu
Pri plánovaní by sme mali myslieť na to, ako si vo vylepšenej kuchyni aspoň v maličkostiach uľahčiť prácu – dajme tomu znížiť počet ohýbaní k odpadkovému košu. Kúpime spodnú skrinku s košom pripevneným na dvierkach (najlepšie na separovaný odpad) a integrujeme ju do nášho radu skriniek, prípadne ju vymeníme za poškodenú. Celok potom zjednotíme novou pracovnou doskou. Pohodlie sa veľmi zvýši – pri otvorení dvierok sa kôš vysunie a odklopí, zavretím sa automaticky priklopí vrchnákom.

Príklad druhý: maličkosť, ktorá nás mnohokrát denne zlostí a zdržuje – práve toľkokrát, koľkokrát ideme do zásuvky pre príbor, nôž alebo len kávovú lyžičku. Priehradky sú totiž vo vnútri umiestnené pre ruku trochu neprirodzene; ak máme vo vnútri zásuviek priehradku klasickú drôtenú alebo plastovú s priehradkami vedľa seba a pred nimi je naprieč priehradka na malé lyžičky, všimnime si, že sa nám oveľa lepšie a rýchlejšie berú práve lyžičky. V takomto prípade nebude na škodu vymeniť vnútorné členenie zásuvky. Kúpiť si môžeme plastovú priehradku, kde sú všetky príbory umiestnené šikmo. Po otvorení bez veľkého krútenia rukou úplne prirodzene uchopíme nože, lyžice i vidličky. Podľa šírky zásuvky si takúto priehradku kúpime za 250 – 650 korún.

-ag-
Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.