TVOJDOM.SK

Modré riady v histórii a dnes

Spotrebiče a vybavenie - 19.2.2007

Modrá podľa odborníkov na reklamu (platilo to hlavne kedysi) sa všeobecne vzaté radšej nemá spájať s jedlom, s varením, s...

reklama
Modrá podľa odborníkov na reklamu (platilo to hlavne kedysi) sa všeobecne vzaté radšej nemá spájať s jedlom, s varením, s prezentáciou pokrmov. Nevzbudzuje vraj chuť k jedlu ani žiadne kladné asociácie s ním spojené, pretože snáď nič, čo by v prírode bolo jedlé, nie je súčasne modré. Modrá vraj naopak evokuje rozklad, pleseň a podobné veci, ktoré sa s kuchyňou a jedlom spájajú len v negatívnom zmysle.

Preto ani riady, jedálenské porcelánové servisy alebo šálky nebývali často krát modré. Sú ale výnimky. Táto zásada platila ale obmedzene – popiera ju napríklad výroba porcelánu. Ako by si výrobcovia v dejinách málo robili z poučky o odpudivosti modrej v spojení s potravinami (ktorá bola tiež „vynájdená“ oveľa neskôr).

Avšak už dávno tu boli ručne maľované ľudové riady – tu výnimka tiež potvrdzovala pravidlo o modrej farbe. Džbániky, poháriky, tanieriky sa skveli modrou vo všetkých odtieňoch. Občas sa z nich jedlo alebo sa z džbánikov nalievalo mlieko, ale neskôr sa taniere ocitali zavesené na kuchynských stenách a džbániky a šálky na poličkách. A ďalej je tu samozrejme slávny modrobiely cibulák z českého Dubí a anglické čajové servisy s modrými bukolickými krajinkami, napríklad tými inšpirovanými romantickým maliarom Constablom. A nakoniec úplne najvýraznejšia modrá farba sa vyskytuje na honosných tmavých kobaltových riadoch zdobených zlatom.

Modrá sa dnes do kuchyne vracia, ale špecifickým spôsobom. Celomodré taniere nie sú skutočne príliš často vidieť, keď modrá, tak napríklad len vo forme tenkej linky. Alebo v kombinácii s inými, tento krát „jedlými“ farbami. Inak sa modrá farba používa hlavne na ručne maľovanom (napríklad znojemskom) porceláne v spojení s trávovo alebo svetlozelenou a žltou – vznikne tak veľmi svieži, akýsi „veľkonočný“ farebný akord.

Modrú ale nenájdeme na plastových riadoch – napríklad keď prechádzame oddelenie plastov, misy a tácky sú tu biele, béžové, priesvitné, žlté, oranžové i červené, nejaká tá zelená sa tiež nájde, ale modrá skutočne len sporadicky. Ľudia totiž siahnu skôr po „jedlých“ farbách, takých, v akých sa vyskytujú plody ovocia alebo zelenina, ako mrkva, paradajka, jablko, hruška, alebo i ružovkastá melónová alebo malinová ide celkom na odbyt.

-ag-
Foto: Archiv In, Sia Home Fashion

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.