TVOJDOM.SK

Čo nám prezradí značka porcelánu

Spotrebiče a vybavenie - 14.8.2006

Máte doma krásny starý čajník s tajomnou značkou na spodnej strane a neviete, kde a kedy ho vyrobili? Práve podľa tejto značky sa...

reklama
Máte doma krásny starý čajník s tajomnou značkou na spodnej strane a neviete, kde a kedy ho vyrobili? Práve podľa tejto značky sa to dá dopátrať. O tom, aký porcelán máme pred sebou, budeme mať jasno, ak otočíme výrobok dnom nahor a k tomu si otvoríme nejakú literatúru, v ktorej sa dá pátrať. Značka na spodnej strane nám prezradzuje, odkiaľ porcelánový kúsok pochádza a prípadne v ktorom období bol vyrobený, vystopovať sa dá i rok. Porcelánky menili značky, razítka po nejakom čase, napríklad so zmenou majiteľa alebo výrobného programu. Tak napríklad Horní Slavkov v Čechách – na porceláne vyrobenom do roku 1830 nájdeme štylizované S, 1830 – 1870 veľké S a slovo Schlaggenwald, ale od roku 1867 už mal porcelán nápis Haas&Cžjžek in Schlaggenwald.

Výrobná značka obsahuje napríklad iniciály majiteľa alebo meno lokality, kde sa porcelánka nachádza (Sevrés, Loučky, Bordeaux). Kráľovská manufaktúra Nymphenburg má v značke variácie na bavorský modrobiely erb, značkou berlínskej kráľovskej manufaktúry je kráľovské žezlo, produkcia porcelánok Horní Slavkov i Chodov je typická značkou s ihličnatými stromčekmi. Slovo Thun na porceláne z Klášterce nad Ohří v Čechách je urobené písaným písmom, s T hore predĺženým cez celé slovo, hore s kráľovskou korunkou a iniciálami TK.

Meisenský porcelán má v značke skrížené meče. Ozdobný, mimoriadny ozdobný historický porcelán porcelánky v Březovej v Čechách má v znaku dve skrížené banícke kladivá s kráľovskou korunkou a nápis „Pirken-hammer“.

Častá značka mnohých porcelánok je v tvare okrúhleho razítka, kde sú umiestnené všetky údaje. Továrenské značky sú tlačené farbou typickou pre tú-ktorú porcelánku (napríklad zelenou, červenou, čiernou).

Ukážme si všetko na príklade relatívne veľmi „mladej“ českej porcelánky v Loučkách, ktorá vyrába kvalitné porcelánové súpravy. Dno mokka šálky tak môže zdobiť písaným písmom napísaným nápis Loučky, s prvým L veľkým a výrazným, nad slovom je kráľovská korunka. Nad značkou môže byť názov súpravy (povedzme Josefina), pod značkou Czechoslovakia. Ak máme šálku, kde je vedľa značky názov „Nefertiti“ a ešte nápis „designed by Jaroslav Ježek“ pričom meno je napísané písaným písmom ako vlastnoručný podpis, držíme v rukách dielo významného a vôbec najproduktívnejšieho českého designera porcelánu po 2. svetovej vojne. A práve jeho kávový súbor Nefertiti (biely s čiernym vzorom) bol vystavený na Expo v Bruseli v roku1958.

-ag-
Foto: Assa, Elpos

Diskusia
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.