TVOJDOM.SK

Atypická kuchyňa ako jediné riešenie

Spotrebiče a vybavenie - 31.5.2011

Dôvodov, prečo si kúpiť atypickú kuchyňu, môže byť hneď niekoľko. Napríklad ak chceme zostavu netradičnú či podľa vlastných predstáv. Alebo proste preto, že sú priestory určené pre kuchyňu neštandardné.

reklama

Ak volíme atypickú kuchyňu, teda kuchyňu na mieru, preto, že nás štandardná ponuka kuchynských štúdií neoslovila, obvykle už máme nejakú predstavu, ako by kuchynská linka mala vyzerať, odborníci nám potom pomôžu dotiahnuť návrh do konca. Prípadne, ak si necháme kuchynskú linku i celú kuchyňu navrhnúť napríklad bytovým architektom, vyrobí ju stolár, pôjde o atypickú kuchyňu a o originál, a to i v prípade, že budú čiastočne využité korpusy štandardných rozmerov. Tieto moduly sa dajú potom výhodne doplniť rôznymi skrinkami a poličkami, ich rozmery sú dané priestorom, ktorý je pre ne vymedzený a môže tak byť využitý. Originálnosť a atypickosť kuchyne môže byť daná i použitými materiálmi, farebnosťou, zaujímavými a neobvyklými úchytkami, prípadne tvarovým prevedením. V trošku inej situácii sú potom tí, pre ktorých je atypická kuchynská linka jediným riešením, pretože priestor, kde sa bude kuchyňa nachádzať, z najrôznejších dôvodov nespĺňa štandardné podmienky. A to buď preto, že v miestnosti nezvierajú steny pravé uhly alebo sa kuchyňa nachádza v podkroví alebo vo veľmi úzkom priestore, prípadne z iných dôvodov.

Nedostatkové pravé uhly

Štandardnú kuchyňu je možné dnes zostaviť zo skriniek so šírkou 30, 40, 50, 60 a 80 cm, táto pomerne veľká ponuka typizovaných skriniek umožňuje ich využitie v mnohých rekonštruovaných či starších objektoch a všade tam, kde nebolo s inštaláciou kuchyne počítané. Ak sa nedajú z najrôznejších dôvodov využiť, prichádza na rad kuchyňa atypická, ktorá by mala tiež spĺňať funkčné požiadavky i estetické predstavy majiteľov. Najčastejšou bolesťou starých objektov, a teda príčinou, prečo voliť kuchyňu na mieru, je nedodržanie pravých uhlov. Malé odchýlky sa samozrejme dajú korigovať samotným vstavaním kuchynskej linky, pracovná doska potom zakryje možné medzery či mierne nerovnakú vzdialenosť skriniek od steny. Tam, kde sú odchýlky väčšie, je možné urobiť z nevýhody prednosť a rešpektovať nepresnosť tak, že nábytok kopíruje steny. Prípadne sa dajú nechať na mieru vyrobiť iba rohové diely a uprostred a po bokoch využiť typizované moduly. Prípadne môžeme na miestach, kde nie sú pravé uhly, nechať voľné miesto – v spodnej časti pre odpadkový kôš, ukladanie balenej vody či kontajnerov na triedený odpad a podobne, horné potom vyplniť policami. Vyhneme sa tak nutnosti nechať vyrobiť atypickú skrinku, miesto využijeme a v kombinácii s vhodným zakrytím – podľa štýlu kuchyne závesom z textílie alebo napríklad retiazok, alebo textilnou, kovovou či bambusovou roletkou povýšime zostavu i esteticky.

Podkrovné kuchyne

V podkrovných bytoch, ale i v rodinných domoch so samostatnými bytovými jednotkami sa tomu nedá obvykle vyhnúť a musíme vybudovať kuchyňu i v miestnosti so šikmým stropom. Tu je aspoň sčasti atypická zostava jedinou možnou voľbou. Pri návrhu je nutné rešpektovať šikmý strop z jednej či z viacerých strán, strešné vikiere, skosené rohy a podobne, často je súčasťou priestoru i konštrukcia krovu – krokvy, stĺpy, pásiky, pri starších konštrukciách to môžu byť i väzné trámy, to všetko je nutné pri budovaní kuchyne zapracovať do celku. Aj keď by podkrovná nadmurovka nemala byť nižšia než 1,20 m, pri starších stavbách toto platiť nemusí a nižšej nadmurovke tiež treba prispôsobiť hĺbku skriniek i pracovnej dosky a navrhnúť zostavu tak, aby bol v kuchyni dostatok pracovnej plochy a priestor bol využitý čo najoptimálnejšie vzhľadom k množstvu úložných plôch a zabudovaniu elektrospotrebičov. Už zmienené krovové konštrukcie sa dajú využiť na zavesenie ľahkých skriniek či osvetlenia, prípadne vyplniť priestor medzi nimi poličkami, závesmi s kvetináčmi na bylinky, sušeným korením a podobne.

Úzky alebo príliš členitý priestor

Kuchynský nábytok na mieru je vhodné využiť tiež v priestoroch príliš úzkych alebo veľmi členitých, a to predovšetkým z dôvodu čo najlepšieho využitia miesta na pracovnú plochu a ukladacie priestory, treba však zaistiť i pohodlný a bezpečný pohyb gazdinky. Ide o úzke miestnosti, obdĺžnikové alebo viacuholníkové výklenky a kuchynské kúty. V takýchto prípadoch býva nevyhnutné znížiť hĺbku skriniek v určitej časti zostavy zo 60 na 50 až 40 cm, pri protiľahlej stene potom zabudovať plytké skrinky či poličky, do ktorých umiestnime malé domáce spotrebiče a potreby na varenie, ktoré chceme mať po ruke. Aby sme mohli pohodlne obsluhovať celý priestor, je vhodné miesto otváravých dvierok využiť vo väčšej miere buď plnovýsuvy, prípadne aspoň posuvné dvierka alebo roletky či žalúzie. Orieškom môže byť zabudovanie varnej dosky, rúry a drezu, tie sa dajú v zostavách tvaru písmena U kúpiť rohové, prípadne na vhodnom mieste zväčšiť hĺbku pracovnej dosky.

Dana D. Daňková
Foto: www.isifa.com

Diskusia
31.5.2011 10:56Atypická kuchyňa
Súvisiace články
PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.