TVOJDOM.SK

Akú vodovodnú batériu do kuchyne?

Spotrebiče a vybavenie - 25.2.2008

Bez vody sa v kuchyni nezaobídeme. Vodovodný kohútik tu počas dňa otočíme mnoho krát. Na kuchynskej batérii teda šetriť nebudeme.

reklama
Najlacnejšie vodovodné batérie dlho nevydržia. Preto sa vyplatí rýchly prieskum v obchodoch a konzultácie s predavačmi v špecializovaných predajniach. Tiež svojho inštalatéra sa môžeme opýtať na jeho názor, skúsenosti s dobrým a zlým tovarom a ako sa mu osvedčujú novinky na trhu.

Ktorá je tá naj?
Drezovú batériu zvolíme podľa toho, ako pohodlne sa obsluhuje, podľa kvality materiálu, kartuše a podobne. Podľa designu, ale tiež podľa toho, či máme umývačku, alebo umývame riady ručne. Rozhodne dáme vždy prednosť progresívnejšiemu modelu. Ten sa bude lepšie ovládať, dlhšie vydrží a ušetrí nám mnoho peňazí za vodu i energiu.

Páková batéria skráti čas nutný na nastavenie zvolenej teploty vody. Hovorí sa o úsporách až 40 % energie proti klasickým kohútikom. A tiež úspora vody nie je zanedbateľná.

S termostatickou batériou dosiahneme ešte vyššie úspory. Uvádza sa, že v porovnaní s pákovými batériami dokážu termostatické ušetriť dokonca až 50 % vody. Fungujú na princípe namiešania studenej a teplej vody (nastavíme požadovanú teplotu vody a batéria potom už automaticky mieša teplú a studenú). Ich ďalšia výhoda, najmä pre deti: sú bezpečné – majú bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni opareniu.

Veľmi všeobecné, ale výrečné porovnanie: ak klasické kohútiky „vyplytvajú “ okolo 4.500 Sk ročne, prevádzka šetrnejšej batérie príde už o tisíc korún menej, ale prevádzka batérie termostatickej vyjde iba na 1.500 korún.

Využite tiež výhody perlátorov
Ďalšie tipy na šetrenie: úspory nám prinesú aj tzv. perlátory, ktoré dokážu tečúcu vodu z kohútika premiešavať so vzduchom. Tým dochádza k zníženiu jej spotreby.

Obmedzovač prietoku vody
Pri kuchynskom dreze (ale i pri batérií v kúpeľni) sa vyplatí tiež využívať vodovodné batérie s takzvaným obmedzovačom maximálneho prietoku horúcej vody. Najmä deti potom nemôžu „roztočiť kohútiky naplno“, je možný iba znížený prietok vody, čím sa opäť významne šetrí.

-ag-
Foto: Kludi, Bulthaup

Diskusia
21.11.2009 14:27Re: vodovodná batéria
21.2.2009 9:44vodovodná batéria
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.