TVOJDOM.SK

Recepty na rýchle valentínske dezerty

Varenie a stolovanie - 14.2.2012

Či už deň svätého Valentína slávite alebo neslávite, recepty na rýchle, láskyplné valentínske sladkosti prídu vhod kedykoľvek. Nečakajte ale prezdobené až gýčovité dezerty, ale voňavé a ľahké.

reklama

V deň všetkých zamilovaných – svätého Valentína – väčšinou nemáme náladu na nejaké dlhé vyváranie. Na niečo sladké na zahryznutie ale áno. Sladkosti pre zamilovaných majú byť voňavé a ľahké ako pierko. Nemusíme sa pritom ale poddávať tvarovým ani farebným obvyklostiam až gýčom – dezerty nemusia byť nutne v tvare srdca ani v jedovato ružovej farbe. Vsadíme skôr na chuť a vôňu – láskyplné sladkosti môžu voňať čokoládou, aromatickým ovocím, mandľami...

Pozrime sa na pár efektných receptov, ktoré väčšinou zvládneme v čase do 20 minút. Za polhodinku tak svojho miláčika prekvapíme netradičným dezertom a drinkom navyše.

Vyprážané banány s omáčkou

Vyprážaný dezert rovná sa rýchly dezert. Keď času nezostáva nazvyš, siahneme po vyprážanej sladkosti. Potrebujeme: banány, trochu Maraschina, maslo na vyprážanie, vajce a hladkú múku s pár zrnkami soli na cestíčko.

Vyberieme vyzreté sladké banány, rozpolíme ich a na tanieri pokvapkáme maraschinom. Potom obalíme v cestíčku a vyprážame na masle na oboch stranách. Navrch príde voňavá ovocná omáčka: čerstvé (rozmrazené alebo kompotované) maliny rozmixujeme s trochou cukru a zalejeme tým banány. Pridať môžeme ešte bielu alebo i čokoládovú parížsku šľahačku.

Nugátové guľôčky

Recept na nugátové guľôčky je rýchly, výborný a bez pečenia. Na jeho prípravu potrebujeme 150 g horkej čokolády, 1 lyžice filtrovanej silnej čiernej kávy, 3 lyžice mandľového likéru Amaretto, 75 g pravého masla, pár kvapiek liehovej vanilkovej arómy, 50 g jemne strúhaných mandlí, kakao na obaľovanie, malé papierové košíčky.

V šálke ponorenej do hrnca s vriacou vodou zmiešame rozohriatu čokoládu s likérom a kávou. Vmiešame postupne maslo, vanilkovú arómu a strúhané mandle. Šálku vyberieme z vodného kúpeľa a zmes za občasného miešania necháme vychladnúť (napríklad v ľadovom kúpeli). Potom odkrajujeme kúsky cesta lyžicou a v dlaniach tvarujeme guľôčky. V miske ich obalíme v kakau a potom posadíme do papierových košíčkov.

Zmrzlinový sendvič s ananásom

Medzi sladkými chodmi nesmie chýbať zmrzlina, ktorá sa v tomto prípade netradične ukrýva v sendviči medzi dvoma vaflami. Na 4 sendviče potrebujeme 8 vaflí, 4 kolieska kompótovaného ananásu, 4 kopčeky (podľa chuti môže byť i viac, koľko sa nám do sendviča vojde) tej najlepšej čokoládovej, vanilkovej alebo pistáciovej zmrzliny, 150 g malín alebo jahôd, asi 30 g múčkového cukru, kakao.

Maliny (jahody) rozmixujeme s cukrom. Na polovicu vaflí opečených v hriankovači nakladieme kolieska ananásu. Zalejeme rozmixovanými malinami a pridáme kopček zmrzliny. Priklopíme zvyšnými vaflami a poprášime múčkovým cukrom a kakaom.

Punč, ktorý nás omámi, aj keď je bez alkoholu...

Jahodový zmrzlinový punč
Jahodová zmrzlina, hrsť malých jahôd, 1 cl cukrového mandľového sirupu, 8 cl pomarančového alebo mandarínkového džúsu.

Do širokého pohára dáme zmrzlinu, posypeme jahodami, zalejeme mandľovým sirupom a dolejeme vychladeným džúsom.

Dva láskyplné nápoje

Siedme nebo: 6/10 maraschina, 3/10 grapefruitovej šťavy, 1/10 ginu, ľad. Do šejkra vložíme na kocky ľadu všetky ingrediencie a dôkladne pretrepeme. Okraj pohára prejdeme polovicou citrónu a ponoríme do hrubého cukru. Nalejeme kokteil a na okraj pohára zavesíme dielik grapefruitu.

Mandarínková láska: 3/10 mandarínkového likéru, 2/10 vermútu, 5/10 ginu, ľad. Všetko pretrasieme v šejkri a nalejeme do vysokého pohára. Jeho okraj ozdobíme dielikom mandarínky.

-ag-
Foto: www.isifa.com

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


PARTNER SEKCE
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.