TVOJDOM.SK

Ušiaky alebo long chair – proste pohodlné kreslo

Nábytok a doplnky - 9.3.2010

Kto z nás by si po náročnom dni rád trochu neodpočinul. Kedysi na tento účel slúžil diván, obvykle umiestnený v kuchyni či v obývacej izbe. Dnes odpočívame v kresle.

reklama

Nie je však kreslo ako kreslo, výberu je nutné venovať veľkú pozornosť. Samozrejme musíme vedieť, či v ňom chceme len sedieť a čítať či sledovať televízor alebo ho chceme využívať i aktívne, teda ako miesto na prácu či relaxáciu. Súčasne by malo esteticky ladiť so zariadením interiéru, prípadne mu ako designový solitér dodať zaujímavosť. Avšak design by nemal byť na prvom mieste, estetika by nemala prevažovať nad funkčnosťou.

Kreslá na posedenie

Kvalitné kreslo už je dnes možné kúpiť i ako súčasť sedacej súpravy, aj keď tu treba zvlášť rozlišovať, či je pri ňom dôležitejší design alebo funkcia, pretože len málokedy spĺňa všetky požadované kritériá. Slúži obvykle na posedenie s návštevou, prípadne v ňom v rôznych nepohodlných polohách sledujeme televízor, k ideálu má však takéto kreslo až na výnimky ďaleko. Asi najväčším nedostatkom je nízke operadlo chrbta, ktoré naviac zviera so sedadlom pravý uhol, čo síce môže vyzerať zaujímavo, na dlhé sedenie však takéto kusy nie sú. Naopak symbolom pohodlného odpočinutia a relaxácie je oddávna ušiak. Oceňujeme ho i dnes, avšak súčasným požiadavkám už iba on nemôže vystačiť.

Relaxačné kreslo zodpovedajúce súčasným požiadavkám by malo byť priestorné, spĺňať ergonomické parametre a malo by sa nám páčiť. Sedadlo a operadlo by v tomto prípade mali zvierať aspoň 135 stupňov, ešte lepšie je, ak je aspoň operadlo polohovacie. Z niektorých typov sa dá urobiť temer ležadlo. Polohovanie a ďalšie možnosti nastavenia – napríklad opierok rúk či hlavy, sú dôležité i preto, aby ho mohlo využívať viac členov rodiny a nastaviť si ho podľa svojej postavy. Sedadlo týchto kresiel buď končí už v podkolení, v takomto prípade býva jeho súčasťou taburet alebo je možné mechanicky či elektricky vysunúť podložku nôh, ktorá je súčasťou kresla. Akékoľvek kreslo by malo mať kvalitné a odolné podrúčky, a to nielen ako príjemnú oporu pre ruky, opierky rúk sú tiež veľkou pomocou pri vstávaní predovšetkým pre menej pohyblivé osoby. Ďalším variantom je otočné kreslo, ktoré dodá okrem pohodlia i viac možností pohotového kontaktu so svojim okolím.

Long chair alias sedoležadlo

V posledných rokoch si stále väčšiu obľubu získava takzvaná chaise-longue, či long chair, v slovenskom preklade najčastejšie „dlhá stolička“. Naši predkovia, ktorí v predminulom storočí hľadali slovenské ekvivalenty k prebratým slovám, by ju zrejme nazvali „sedoležadlom“. Tak či tak, určenosť na odpočinok a pôžitok z pohodlia dokladá obľuba dlhých stoličiek – v ľudských obydliach sú v rôznych obmenách využívané už tisíce rokov. Za ten čas získal tvar tohoto kusu nábytku dokonalosť – ide o podlhovasté ležadlo so zvýšenou časťou pre hlavu a hornú polovicu tela a dostatočným priestorom na natiahnutie nôh, často je opatrené i krátkym operadlom pozdĺž jednej z dlhších strán.

V posledných rokoch sa v stále väčšej miere long chair vracajú, a ako inak, než v novom a nezvyklom designe. Historické kusy boli predovšetkým z dreva či prútia a poduškou bola kožušina, koža či textília a mäkké vlákno. Dnes sú prírodné materiály doplnené kovmi, laminátom, umelými textíliami či plastmi, a pretože tieto ležadlá často ako zvláštny kus nábytku navrhujú známi designeri, môže ísť tiež o umelecký interiérový solitér. V dobe stresu a uponáhľanosti ponúkajú rýchlu príležitosť na krátky odpočinok a poskytnú odľahčenie chrbtu, nohám a v neposlednom rade upokoja tiež hlavu.

-Dana D. Daňková-
Foto: www.alax.cz, www.profimedia.cz

Diskusia
17.10.2010 12:36Re: Re: Re: Re: +
29.9.2010 14:41Re: Re: Re: +
4.6.2010 10:20Re: Re: Re: Re: Re: +
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.