TVOJDOM.SK

Obývacie steny dneška – umiernenosť im sluší

Nábytok a doplnky - 8.3.2011

Reakciou na prebytok vzorov, ktoré sa v dávnych dobách využívali v podobe rezaných ornamentov či maľovaných kresieb na nábytku, bola snaha architektov a dizajnérov po úmernosti a striedmosti.

reklama

Preto sa už začiatkom dvadsiateho storočia v slovenských domovoch objavoval nábytok s týmito rysmi. Dvadsiate prvé storočie je v znamení strohých línií, ktoré vyzdvihujú úplne jednoduchý avšak elegantný tvar.

Možno sa na prvý pohľad môže nezábavný tvar zdať príliš obyčajný, ale práve takéto pojatie súčasnému interiéru sluší. Ak práve hľadáte úložný nábytok do obývacej izby, máte hneď niekoľko možností, ako ho zariadiť, pričom netratíte na úložnom priestore a miestnosť pritom stále pôsobí vzdušným dojmom. Súčasný dizajn je totiž takémuto riešeniu priaznivo naklonený.

Základ úspešného ukladania

Na ukladanie v obývacej izbe dnes existuje niekoľko variantov. Stále pretrvávajú klasické obývacie steny, ktoré sú vhodné predovšetkým do veľkých izieb, kde nevytvárajú stiesnený dojem. Do malometrážnych bytov použite radšej odľahčené steny, vybavené okrem niekoľkých skriniek s dvierkami tiež otvorenými policami. Efekt sa znásobí, ak zvolíte variant, ktorý sa pripevňuje priamo na stenu. Tak sa nielen zjednoduší upratanie pod nábytkom, ale zostava akoby letí vo vzduchu a vytvára voľný, odľahčený dojem.

Úložný nábytok:
1. Voľte s ohľadom na veľkosť miestnosti.
2. Do rozľahlých izieb môžeme zvoliť klasické obývacie steny.
3. Menším miestnostiam slušia otvorené police a subtílne rady skriniek.
4. Svetlé farby, sklo a subtílne spracovaný kov vytvárajú vzdušný dojem.

Podobný efekt zmôžu i zvolené materiály. Ideálne je sklo, a to vo výplniach skriniek, no môžu byť z neho vyrobené police, niektorí výrobcovia dokonca navrhujú sklenenú zadnú stenu zostavy a efekt zvýraznia podsvietením. Je známe, že svetlé farby priestor zväčšujú, podobne ako niektoré pastelové odtiene (hráškovo zelená, jemne ružová, narcisovo žltá a pod.). Vhodný je i kov, ideálne hliník alebo nerez, ktoré by v súčasnom modernom interiéri nemali chýbať. Ich prírodný, rýdzo technický nádych dodá interiéru pôsobivý vzhľad, a to najmä v subtílnom prevedení.

Kovy sú ideálne na výrobu jednoduchých políc alebo závesných systémov, veľmi pekne pôsobia ako jemný rámček dvierok, prípadne sa hodia pri výrobe úchytov alebo ďalších dekoratívnych prvkov.

Žijeme v mini

I v extrémne malých priestoroch úložný nábytok potrebujeme. Ideálne sú otvorené police, ktoré pôsobia vzdušným dojmom. Ich tienistou stránkou je menej jednoduchá údržba. Všadeprítomný prach je hold nutné raz za čas utrieť.

Vhodné sú i samostatné uzavreté rady skriniek, ktoré je možné zakúpiť v závesnom alebo stojacom prevedení. Efektne pôsobia na veľmi nízkej podnoži (cca 5 – 10 cm), vtedy sa dá ich horná časť využívať i na odkladanie, prípadne ako podstavec pre umelecké predmety (sošky, vázy a pod.).

Náš tip:
Na trhu nájdete tiež zostavy, ktorých základňu tvorí špeciálna stena s drážkami. Tá sa umiestňuje na stenu a do drážok sa pomocou špeciálnych úchytov pripevňujú diely z danej zostavy. Môžu to byť otvorené i uzavreté skrinky, samostatné police, diely na ukladanie CD a DVD, podstavec na TV, pracovná doska, osvetlenie a pod. Výhodou je, že si každý môže zostavu pripraviť podľa potrieb, nemusí sa prispôsobovať ani voliť kompromisy.

-zal-
Foto: www.isifa.com, www.thinkstock.cz, Alnus, archiv firem

Diskusia
18.3.2011 7:36pekné
8.3.2011 11:32Obyvacie steny dneška
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.