TVOJDOM.SK

Nezvyklé farebné kombinácie

Nábytok a doplnky - 6.8.2010

Farbami sa dá ľahko a pri celkom nízkych finančných nákladoch čiastočne alebo celkom zmeniť ráz interiéru. Použiť však môžeme i neobvyklé, nezvyklé a málo vídané farebné kombinácie.

reklama

O pôsobení farieb na človeka bolo už napísané a povedané mnoho, existujú tiež rôzne rozdelenia farieb do skupín, pri ich použití sa riadime pravidlami vzájomne vhodných kombinácií, pomocou farieb potlačíme nedostatky alebo zvýrazníme prednosti príbytku. A naopak nesprávna kombinácia či ich nevhodné použitie v určitom priestore môže v lepšom prípade pôsobiť neesteticky, v horšom sa prejavia až nepríjemnými účinkami na našu psychiku. To však neznamená, že sa musíme za každú cenu držať vytýčených pravidiel, nezvyklé farebné kombinácie sú možné, ale musíme vedieť, ako na ne.

Kontrast farieb a materiálov

Nezvyklé kombinácie ale môžu znamenať pre každého z nás niečo iné. Pre niekoho sú to proste kombinácie bežných farieb, ktoré sa ale často nepoužívajú, inokedy môžu byť spojené s grafickým prevedením v interiéri. Inak totiž pôsobia farby, ak nimi pokryjeme jednoliate veľké plochy, alebo ak ich použijeme v podklade a v ornamente, v mate a lesku, proste v nejakom ďalšom kontraste. Výrazne môžu tiež pôsobiť farby v rôznych kombináciách výtvarných techník a materiálov – napríklad náterové farby a nalepovacie fólie. Záleží tiež, či použijeme farby na rovný alebo tvarovaný povrch. Zaujímavou technikou môže byť v tomto smere napríklad kombinácia jednofarebnej steny, na ktorú nalepujeme hliníkovú alebo inak pokovenú fóliu. Tú môžeme deliť na geometrické tvary, je možné ju však tiež trhať na nepravidelné kúsky. Metalický lesk vynikne predovšetkým na oblých, priestorových tvaroch, napríklad na stĺpoch, vo výklenkoch, v nikách… Kto má rád technicistiský štýl, nie je v tomto smere odkázaný iba na fólie s kovovým vzhľadom, dostať sú i metalické či perleťové farby. Tie vyžadujú hladký povrch, súčasne je nutné s nimi „hospodáriť“, vyniknú skôr na menších plochách, na veľkých sa dajú použiť iba vo veľmi priestorných interiéroch. Nezvyklé farebné kombinácie dosiahneme tiež prekrytím rôznych polopriesvitných lazúr používaných v technikách antickej maľby, nebudeme sa však držať tradičných odtieňov.

Odvážne kombinácie nie sú tabu

Súčasné farebné trendy môžeme zhrnúť do niekoľkých príbuzných základných smerov, ktorých spoločným menovateľom je orientácia na prírodu a zopätie človeka s ňou. Všetky uprednostňujú prírodné materiály, klasiku vo farbách – napríklad béžovú, čiernu, bordó, zelenú a hnedú. Ak sa nám tento štýl páči, ale aj napriek tomu by sme radi zvolili neobvyklé farebné kombinácie a dodali príbytku „šmrnc“, docielime to napríklad pridaním ostrého reflexného, až umelohmotne pôsobiaceho odtieňa. Na stenu tak môžeme namaľovať, prípadne z tapety v tomto farebnom tóne nalepiť povedzme florálne motívy – listy, slnko, kvety evokujúce detskú kresbu a podobne. Nezvyklo však môžu pôsobiť i kombinácie výrazných farieb, ktorých sa môžeme pre ich veľkú kontrastnosť báť. Napríklad čiernu čelnú stenu izby rozbijú a zjemnia oranžové dvierka skrinky, dynamiku celku dodajú jej výrazné tvary, prísne pravidelné, alebo naopak krivky. Zaujímavá, i keď tiež nie častá, je kombinácia výrazne žltozelených závesov a červeného sedacieho nábytku. Štýl takémuto interiéru dodá neobvyklosť tvarov mobiliáru a bohaté riasenie jemnej závesoviny. Zvyšok interiéru by mal pôsobiť umiernene, kontrast celku dodajú napríklad čierne motívy na závesoch alebo stenách, a tiež riasenie látky a hrany nábytku.

Menej i tu znamená viac

Farebné kombinácie môžu pôsobiť zvláštne i vo chvíli, keď použijeme klasické odtiene na rôznych prvkoch a plochách. K šedej stene tak postavíme leňošku v ostrozelenej alebo červenej farbe. Pri vhodne zvolených odtieňoch i štýle leňošky môže celok pôsobiť ako priestorový umelecký artefakt. Ozvláštnenie ale dosiahneme tiež voľbou prvoplánovo nesúrodého spojenia štýlu a farieb, napríklad historizujúceho štýlu a sýtych pastelových tónov a podobne. Avšak vždy, keď sa usilujeme o nezvyklé farebné kombinácie, by sme mali mať na pamäti čistotu štýlu celého interiéru, pretože nedodržanie tejto zásady má za následok celkovú neusporiadanosť priestoru, až chaos.

-Dana D. Daňková-
Foto: www.profimedia.cz

Diskusia
9.11.2010 8:04Re: Re: Re: farba
27.10.2010 13:51Re: Re: Re: farba
25.10.2010 20:44Re: Re: Re: Re: farba
29.9.2010 14:40Re: Re: Re: farba
16.9.2010 8:56Re: Re: Re: farba
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.