TVOJDOM.SK

Napravujeme chyby v detskej izbe II.

Nábytok a doplnky - 22.7.2010

Detská izba je na zariadenie dosť veľký oriešok. Musí v nej byť dostatok úložných priestorov, musí byť dostatočne osvetlená, zároveň bezpečná a farebne vyladená tak, aby sa v nej dieťa cítilo dobre.

reklama

 Prospekty výrobcov detského nábytku sa nás snažia presvedčiť o tom, ako má vyzerať detská izba. Je spravidla plná až príliš sladkých pastelových farieb, drobných vzorov a jej steny sú roztrieštené kombináciou tapiet členených pestrou bordúrou. Spoločne sa snažia zútulniť detskú izbičku, ktorá môže s postieľkou, prebaľovacím pultom a poloprázdnou skriňou ľahko pôsobiť prázdno a neutešene. Táto situácia aranžovaná v prospektoch rovnako ako v špecializovaných obchodoch s nábytkom je však nereálna.

Detská postieľka najmenšieho bábätka sa totiž hneď po narodení nevyhnutne ocitá v tesnej blízkosti lôžka mamičky, a to niekedy na niekoľko prvých rokov. V okamihu, kedy sa dieťatko sťahuje do svojej vlastnej izby, tá už zďaleka nie je prázdna. Za prvé 2 – 3 roky svojho krátkeho života totiž stačilo prežiť dostatočné množstvo Vianoc, sviatkov a narodenín, ktoré sú najlepšou príležitosťou na rozmnoženie herného fundusu. Izba dieťaťa v tomto okamihu už netrpí prázdnotou, ale naopak nadbytkom vecí, ktorým treba vtlačiť jasný poriadok. Ak chceme za týchto podmienok vytvoriť nadčasovo príjemný a inšpiratívny interiér, dôsledne sa vyhýbajme prvoplánovo „bábätkovským“ t.j. infantilným farbám rovnako ako nadbytku vzorov. Dekorácie sa na deti v mnohých detských izbách doslova „valia“: objavujú sa na tapetách, plagátoch, obrázkoch, bordúrach i samotnom nábytku, lezú zo skríň a zdobia dokonca i sklo okenných tabúľ… Izba potom ľahko získa atmosféru prefarbenej kulisy, z ktorej bolia oči.

Prvý stolík

Aj keď stolík patrí medzi veľmi potrebnú a užitočnú súčasť nábytkového vybavenia detskej izby, v mnohých z nich úplne chýba! Rodičia zrejme žijú v mylnom presvedčení, že malé deti stolík nepotrebujú a prvý stôl kupujú školákovi až na písanie domácich úloh. Snáď sa spoliehajú na to, že dievčatkám do tej doby postačí detská kuchynka a chlapcom pracovný „ponk“…

Avšak už najmenšie batoľatá si radi sadnú k stolíku, kde môžu s pomocou mamičky skúsiť tvoriť z plastelíny, maľovať voskovkami, skladať drevenú stavebnicu alebo prvé jednoduché puzzle. Čím skôr opatríme dieťaťu vlastný primerane veľký stolík, tým lepšie. Stôl je totiž prvým krokom k samostatnosti a rozvíjaniu tvorivosti všetkého druhu. Mal by preto dieťatko motivovať a povzbudzovať k realizácii vlastných kreatívnych nápadov. Samozrejmosťou je vhodná zdravotne bezchybná farba, praktický umývateľný povrch a bezpečné zaoblené nohy, rohy a hrany stolnej dosky. Dôležitá je tiež vhodná poloha v rámci miestnosti. Hranatý stolík patrí k stene, najlepšie priamo k oknu, ktoré poskytuje dostatok denného svetla, a vytvára tak ideálne podmienky na kreslenie a maľovanie. Okrúhly stolík naopak okolo seba potrebuje dostatok trvale voľného priestoru. Jeho výhodou je, že ho môže využívať viacero detí naraz, preto ho uvítajú viacdetné domácnosti.

Domček pod posteľou

Deti potrebujú pre svoj rozvoj inšpiratívne prostredie s podnetmi, ktoré zodpovedajú ich veku, temperamentu a záujmom. Vybaviť detskú izbu stoličkou, stolíkom, postieľkou, šatníkovou skriňou a regálom na hračky rozhodne nestačí! Chlapci milujú rôzne skrýše a pelechy dostupné po povrazovom rebríku, preliezačky, ribstoly, zavesené lano alebo boxovacie vrece …

Dievčatá zase ocenia domček, zavesené kreslo alebo domácu hojdačku. Ak nám v izbe nezostáva pre všetky funkcie miesto, problém nám pomôže vyriešiť multifunkčný nábytok, ktorý bude súčasne slúžiť ako posteľ, domček, preliezačka i úložný priestor. Deti, ktoré radi tvoria, uvítajú dostatočne veľký a dobre osvetlený stolík doplnený kresliacou tabuľou prípadne i stojanom na nekonečnú rolu baliaceho papiera. Centrálne svietidlo v detskej izbe musí predovšetkým svietiť – jeho výkon by mal byť ekvivalentom najmenej 200 W žiarovky. Ak k dobrým svetelným charakteristikám ponúka ešte zaujímavý vzhľad, tým lepšie. Hudobne nadané deti potrebujú k sebarealizácii vhodný nástroj. Flauta alebo husle vystačia s vhodným miestom na stojan s notami, ale na piano alebo klavír treba v izbe hľadať najvhodnejšie miesto. Detský záujem o knihy rozhodne nepodporí skromná zbierka kníh ukrytých na ťažko prístupných miestach alebo v hlbokej skrini, ktorá si vynucuje dvojradové umiestnenie. Knižky patria do knižnice, kde prehľadne usporiadané v jednom rade a dobre dostupné v otvorených policiach priamo nabádajú k pravidelnému čítaniu.

Nech žije individualita!

Navzdory dobe propagujúcej zdravé sebavedomie a slobodné vyjadrenie vlastnej individuality táto väčšine súčasných detských izieb chýba. Chýba im špecifický výraz, osobitá atmosféra a originálny motív. Rovnako ako dospelí prostredníctvom zariadenia bytu vyjadrujú svoj štýl a vkus, tiež dieťa by rado obývalo priestor, ktorý je jeho srdci blízky a v ktorom sa cíti prirodzene dobre. Pri rozhodovaní o koncepcii, farebnosti a štýle zariadenia detskej izby preto nezabúdajme na jeho obyvateľa, neváhajme ho prizvať k rodinnej rade a zohľadniť jeho hlas. Mnoho izieb síce dokonale a bez zvyšku naplňuje predstavy rodičov, ale na priania a túžby detí príliš ohľadu neberie. Detským izbám často chýbajú individuálne rysy, ktoré by ich odlíšili od všetkých ostatných, a tak sa izby vrstovníkov vzájomne podobajú ako vajce vajcu. Opakujú sa v nich podobné farby, hračky a postavičky obľúbených rozprávok a seriálov, ktoré sa menia iba s vekom dieťaťa. Každé dieťa je ale iné a pri dekorácii jeho izby sa netreba utiekať k osvedčeným postavičkám z Večerníčka. Spoločne s dieťaťom sa pokúsme nájsť úplne novú, individuálnu a neobvyklú podobu jeho izby tak, aby verne vyjadrovala osobnosť svojho malého obyvateľa, páčila sa mu a bavila ho.

-Dům a zahrada 6/2010-
Foto: www.profimedia.cz

Diskusia
30.1.2011 12:24Re: Re: Re: Re: Re: +
27.10.2010 13:52Re: Re: Re: Re: Re: +
18.10.2010 20:05Re: Re: Re: Re: Re: +
17.10.2010 12:31Re: Re: Re: +
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.