TVOJDOM.SK

Zariadené s ohľadom na budúcnosť. Alebo keď sa zariaďujú mladí manželia

Na návšteve - 18.4.2008

Na návštevu nás pozvali mladí manželia, ktorí zatiaľ deti nemajú, ale mať ich chcú. Zariaďovali sa teda s ohľadom na budúcnosť...

reklama

Kvalita i dostatočný priestor
Keď si mladí manželia, zatiaľ bezdetní, zariaďovali svoje nové bývanie, mysleli i na to, že raz budú mať deti. Kuchyňu si preto nechali navrhnúť tak, aby svojimi parametrami postačovala i viacčlennej rodine, a oni nemuseli dodatočne kupovať skrinky, poličky a ďalšie vybavenie len preto, že nemajú kam dať riady, prístroje a podobne. Praktické usporiadanie linky dotvára tiež bar, ktorého výška bráni voľnému pohľadu do kuchynskej časti, kde nemusí byť preto vždy bezchybne upratané. Táto časť je prístupná z oboch strán, teda z kuchyne i z obývacej izby. Korpus linky je z laminátu, dvierka si manželia vybrali masívne v odtieni pareného buku. Zaujímavosťou je výplň rámčeka dvierok. Nie je z preglejky, ako je to obvyklé, ale tiež z masívu, ktorý je skraja odfrézovaný. Okrasnou, akoby rustikálnou stranou, je však otočený dovnútra. Okraje dvierok majú len jemne zrazené hrany bez ďalších ozdôb. Pracovná doska je z modročierneho materiálu F333 Egger Terazzo ohranená páskou ABS. Barová doska je z masívu, bar tak opticky spája priestor kuchyne s obývacou izbou.

Usporiadanie linky
V kuchyni bolo nutné zakryť trubky ústredného kúrenia v rohu, súčasne tu mala stáť i potravinová skriňa. Tá je preto o niečo užšia, než bol pôvodný predpoklad. Vedľa potravinovej skrine stojí samostatná chladnička, ktorú mali majitelia už zakúpenú, v jej susedstve je vstavaná mikrovlnná a klasická rúra. Všetky spotrebiče sú v nerezovom prevedení. V spodnej skrinke vpravo od rúry je zabudovaný vysúvací kôš na triedený odpad, pod varnou doskou sú umiestnené plnovýsuvné zásuvky s tichým dorazom. Zaujímavo pôsobia v spodnej časti tri výsuvné skrinky so šírkou 150 mm. Prvá je s dvojkošom, druhá s trojkošom a tretia má dva koše a naviac držiak na utierky, táto skrinka je preto opatrená odvetrávaním v dne. V zvýšenej rohovej skrinke je umiestnený drez v antracitovom prevedení, batéria je so spŕškou je. Vpravo od drezu je práčka a až potom nasleduje umývačka riadu. To kvôli lepšiemu prístupu pri predumývaní riadu. V tejto časti je linka zakončená barom.

Výškovo členená pracovná plocha
Pôvodne mali byť všetky spodné skrinky navrhnuté v jednej výške. Žiadny zo zvolených jednotných rozmerov však nevyhovoval súčasne pre drez i pre varnú dosku. Linka je ale dostatočne veľká, preto ju bolo možné výškovo rozčleniť. Nižšia časť má výšku 86 cm, vyššia 96 cm s tým, že sa nad oba spotrebiče vošli ešte nízké praktické zásuvky. Horné skrinky, tiež v dvoch základných výškach, kuchyňu ďalej členia a dodávajú jej dynamickosť. Niektoré majú presklené dvierka. Nad digestorom a susednou skrinkou je otvorená polička, ktorá zachováva jednotnú hornú linku. Pôsobí však vzdušne a priestor presvetlí. Líniu horných skriniek zakončuje nižšia, z polovice skosená skrinka. Pôvodne tu mala byť otvorená policová nika, v nej by sa ale usadzoval prach, bola preto zvolený uzavretý variant s presklenými dvierkami. Jednotné horné skrinky by priestor neúmerne zaťažovali, takto celok pôsobí odľahčeným, až hravým dojmom. Kompozíciu kuchyne výrazne dokresľujú lesklé pásikové smotanové obkladačky s kontrastnými vertikálnymi pruhmi vo farbe pracovnej dosky. Linka je navrhnutá premyslene s dostatkom úložných priestorov.

Dnešná kuchyňa je typickou ukážkou toho, ako sa dá kvalitným návrhom i prevedením pozdvihnúť miestnosť a súčasne vytvoriť priestor nielen esteticky príjemný, ale tiež praktický a nadčasový z hľadiska vzhľadu i funkčnosti.

-Dana D. Daňková-
Foto: http://www.kuchynevancura.cz/

Diskusia
30.6.2010 6:39Re: Re: zariadenie
3.6.2010 12:12Re: Re: zariadenie
10.3.2010 7:18Re: zariadenie
9.11.2009 12:43Re: zariadenie
21.3.2009 9:27zariadenie
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.