TVOJDOM.SK

Detské izby znesú farebné experimenty

Na návšteve - 8.3.2012

Pani Daňková nás požiadala o návrh dvoch detských izieb pre svojich synov. Pretože už sú obaja školáci, potrebujú nielen priestor na hranie, ale tiež na učenie. Paní Daňková si nie je istá, aké farby zvoliť, a ako ich vzájomne skombinovať.

reklama

Pretože sú detské izby takmer rovnako veľké a deti sú chlapci, navrhla som ich obe rovnaké – farebne (pretože sú prepojené) i zariadením. Izby som nakreslila zrkadlovo proti sebe, okrem veľkých úložných skríň na odevy, knihy a hračky. Dôležitá je veľká posteľ s kvalitným matracom. Pod posteľami je mnoho úložného priestoru na obľúbené hračky alebo učenie. Pri posteliach nechýbajú ani nočné stolíky s lampičkou a zásuvkami na tajnosti. Nad nimi sú ešte poličky na najmilšie knižky alebo plyšákov.

Písacie stoly sú tiež dostatočne veľké, s pojazdnými kontajnermi. Pracovná stolička školáka musí spĺňať všetky ergonomické požiadavky, aby sa detské telo správne vyvíjalo. Dôležitá je výšková nastaviteľnosť podľa výšky dieťaťa, možnosť nastavenia hĺbky sedenia a nastaviteľná opora bedrovej chrbtice. Pre deti je tiež skvelá stolička s voľbou nastavenia hojdania, čo poskytuje možnosť skutočne aktívneho sedenia.

Na stenu za posteľ som navrhla veľkú fototapetu s motívom lesného domčeka s priehľadom do džungle. Fototapeta je praktická – neošúcha sa stena za posteľou – a je zároveň dekoratívna. Oživí inak prázdnu stenu.

Čo sa týka farieb, pretože sa jedná o izby pre chlapcov, zvolila som farby pastelové – modrú a zelenú, a doplnila ich žltou, ktorá priestor krásne rozveselí. Aby všetky steny neboli biele, ale zároveň, aby farieb nebolo príliš mnoho, dve protiľahlé steny (pri okne a za skriňami) som vymaľovala šedou farbou. Deti majú radi farby, v detskej izbe si môžeme dovoliť s nimi experimentovať. Ak sa rozhodneme pre niekoľko farieb, každá z nich by mala byť vždy v rovnakom odtieni. To znamená, aby modrá nebola raz tyrkysová, potom pastelová, potom indigová a nakoniec do fialova. Ak túto zásadu dodržíme, nemusíme sa kombinácie viacerých farieb obávať.

Obrázky a text: Petra Kolaříková, www.design-domova.cz

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.