TVOJDOM.SK

Schodisko musí byť bezpečné!

Stavba a rekonštrukcia - 30.3.2010

Schodisko je dôležitým komunikačným prvkom medzi jednotlivými poschodiami bytu alebo domu. Aby svoju rolu plnilo správne, musí byť predovšetkým bezpečné a pohodlné.

reklama

Množstvo používaných materiálov a typov naviac dovoľuje, aby sa stalo aj ozdobou každého interiéru.

Schodisko, materiálové prevedenie: drevo, kovové zábradlieTypové alebo na mieru?

Pred výstavbou schodiska si rozmyslite, či budete vyberať medzi typovými schodiskami, alebo oslovíte architekta, popr. iného odborníka, ktorý vám schodisko navrhne podľa vášho priania. Oboje má svoje výhody i nevýhody.

Prednosti typového schodiska

Typové schodisko sa väčšinou vyrába z mäkkého dreva, drahšie typy potom z tvrdých domácich drevín (buk, dub, orech, čerešňa atď.). Výhodou je, že ak nové schodisko staviate až v rámci rekonštrukcie, vyhnete sa vďaka tejto voľbe náročným stavebným prácam, ktoré v krajnom prípade môžu dokonca ohrozovať statiku domu. Typové schodisko je lacnejšie než schodisko na mieru od špecializovaných výrobcov alebo schodisko, ktoré navrhne architekt pre konkrétny projekt. Je to logické, neplatíte za individuálny návrh Typové schodiskoa špeciálnu výrobu, ktoré sú však istotou, že schodisko bude vyhovovať vašim osobným praktickým i estetickým požiadavkám. Naviac odborník vie najlepšie, ktorý typ schodiska je pre váš interiér najvhodnejší.

Originál

Výhodou schodiska na mieru od predajcu alebo od architekta je aj široká ponuka materiálov, ktorá zahrňuje kvalitné domáce a exotické dreviny, kovy, prírodný alebo umelý kameň, tvrdený plast i sklo, ktoré zaručuje i v malom priestore pocit vzdušnosti. Pretože sklenené schodisko je jedno z najdrahších, dobrou alternatívou môže byť napr. drevené schodisko so sklenenou výplňou zábradlia, čo vytvára podobný efekt.

Bezpečnosť predovšetkým

Existuje mnoho stavebných noriem, ktoré zaručujú, že vaše schodisko bude bezpečné a pohodlné. Okrem vhodného tvaru musí schodisko vyhovovať statickému zaťaženiu, musí byť dobre vetrateľné a čo najviac osvetlené – najlepšie denným svetlom.

Pre počet schodov je rozhodujúca norma, ktorá určuje, že ich má byť viac než tri a menej než šestnásť. Keď však musí schodisko prekonať väčší výškový rozdiel, dá sa rozdeliť odpočívadlami. Na niektorých, Schodisko s odočívadlamiobzvlášť na točitých schodiskách, je z hľadiska bezpečnosti a pohodlia rozhodujúci uhol stúpania. Za optimálny je považovaný sklon 30°. Norma tiež stanovuje minimálnu dovolenú hĺbku schoda, ktorá je 210 mm. Jeho výška sa odvíja predovšetkým od typu schodiska. Optimálna šírka schodiska v byte je 90 cm, pretože bytové schodiská sú jednosmerné. Na točitom schodisku je dôležité, aby mal prostriedok správnu hĺbku.

Pri výstavbe tohto stavebného prvku dbajte na to, aby boli dodržané normy a predpisy. Niekedy síce môžu stáť v ceste originálnym nápadom, vždy sú však zárukou bezpečnosti, ktorá je tou najdôležitejšou podmienkou kvalitného bývania.

-jop-
Foto: Archív

Diskusia
1.6.2010 8:07Re: schodisko
6.5.2010 11:27Re: schodisko
2.5.2010 2:05schodisko
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.