TVOJDOM.SK

Netradičné (a predsa tradičné) stavebné materiály

Stavba a rekonštrukcia - 19.6.2008

Rákosie, kúdeľ, pazderie, slama, hlina, šindeľ – zabudnuté a dnes znovu objavované materiály pre stavbu domu. Pripomeňte si ich.

reklama

Rákosie, kúdeľ, pazderie, slama, nepálená hlina, šindeľ – výrazy evokujúce dávne vidiecke stavebné techniky, pri ktorých sa tieto materiály využívali. Dnes dokonca pri niektorých výrazoch môže mnoho ľudí chvíli tápať, čo to vôbec je. Zatiaľ čo pri slame nezaváha nikto, pri výraze „pazderie“ už to nebude tak jednoznačné. Ak hádate, že je to konopná drevovina, tipujete správne.

Čo v minulosti na tom-ktorom mieste rástlo (bambus, rákosie, obilie), to sa tiež používalo na stavby. Odveké, „supertradičné“ materiály, ktoré sprevádzajú ľudské príbytky od nepamäti, sa ocitajú na prahu 21. storočia paradoxne v roli materiálov neobvyklých, neužívaných a keď, tak len okrajovo, experimentálne. Ale záujem o ne rastie náhle priam raketovo. Vidíme okolo seba veľký návrat prírodných materiálov a nárast realizacií obytných i komerčných budov z nich. A je tu jedna vec – nepoužívame ich len tam, kde rastú, ale i stovky či tisíce kilometrov ďaleko, ako je to napríklad v prípade stavieb z bambusu, ktoré síce u nás nenájdeme, ale to sa môže rýchlo zmeniť. Veď koľko ľudí povedzme v roku 1990 alebo 2000 u nás stavalo z dreva a koľko je ich dnes?

Rákosie
Výborný ľahký izolačný materiál. Nájdeme ho v stropoch a stenách starých domov. Dnes prichádza jeho renesancia nielen v tejto jeho „neviditeľnej“ úlohe, ale i v úlohe celkom priznanej, kedy je dokonca dominantou domu – ako klasické a novo (aspoň u nás, na mnohých miestach sa tradícia nepretrhla) objavené rákosové šindle.

Konope
Kultúrna rastlina s veľkým hospodárskym významom v priebehu dejín. Množstvo vlákniny vyrastenej v jednej rastline za rok je pozoruhodné. A tak sa – rovnako ako iné rýchle rastúce rastliny – dostáva do popredia záujmu niektorých stavebných firiem i staviteľov – nadšencov a rôznych ich združení. Bohužiaľ to prvé prevažne v zahraničí, to druhé u nás. Konope je zaujímavé pre stavebný priemysel, pretože predstavuje materiál dopĺňajúci drevo, ale tiež materiál, ktorý drevo celkom zastúpi. Má porovnateľné vlastnosti a niektoré parametre dokonca ešte lepšie. Z pazderia sa môžu vyrobiť dobre izolujúce stavebné dosky na spôsob dosiek drevovláknitých (OSB, drevotrieska). Podľa niektorých výskumov je konopná doska pevnejšia. Skúša sa tiež výroba konopného betónu, ktorý je logicky zase omnoho ľahší pri zachovaní pevnosti.

Slama
Všestranný stavebný materiál. Na nosné steny, šikmé stropy, priečky i rôzne vnútorné obklady sa využívajú panely zo slamy, ktoré majú výbornú požiarnu odolnosť. Nehoria, pretože jednoducho neobsahujú ani kyslík, ale ani živice, adhezíva, alkoholy, terpentín či ďalšie chemikálie, ktoré by uvoľňovali horľavé výpary. Tiež pre absenciu týchto zložiek im prináleží názov ekopanely.

Nepálená hlina
Hliny je napohľad dostatok. Aj keď to nie je tak úplne pravda – na výrobu nepálených tehál sa nehodí úplne každá – je to veľmi zaujímavý materiál, ktorý si rýchlo (opäť) získava obľubu a pozornosť. Ďalšie plusy? Nekonečná recyklovateľnosť. Hlina udržuje stálu vlhkosť interiéru bez veľkých výkyvov. Murivo vlhko „nasáva“, ale vydáva ho späť do vzduchu pomaly, postupne. A táto vzdušná vlhkosť je naviac pre pobyt v miestnosti celkom optimálna.

Slama – vyschnuté steblá obilnín. Využíva sa slama jačmenná, ražná, ovsená, triticalová, pšeničná.
Pazderie – drevovina (vlákna) konope.
Kúdeľ – menej kvalitné vlákna konope (zo spodnej tretiny konopnej stonky).

-ag-
Foto: Hlinený dům, s. r. o., Ateliér SEA

Diskusia
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.