TVOJDOM.SK

Titánzinok v mnohých rolách i ako fasáda rodinného domu

Rodinné domy - 17.7.2008

Titanzinok použitý v detaile dodá domu eleganciu, použitý v celej ploche dá stavbe originálny vzhľad nenáročný na údržbu.

reklama
Titánzinkové prvky na exteriéri v kombinácii s hladkou alebo štruktúrovanou fasádou vyzerajú zaujímavo. Ušľachtilý kov sa znesie ale tiež v blízkom susedstve s materiálom rýdzo prírodným – drevom, bambusom, slamou.

Krásny v detaile i ploche
Na drevostavbe, ktorej autorom je pán arch. Smola, je vidieť, že kovové schodište ju príjemne dolaďuje.Vonkajšie schodiská, zábradlia, balkóny, striešky nad vstupnými dvermi a ďalšie detaily domov vidíme stále častejšie vyrobené z titánzinku, ktorý vyzerá dobre a nepotrebuje údržbu. Kombinácie kokových pochôdznych roštov, rôznych sietí a vertikálneho zábradlia tvoria zaujímavé kombinácie na vonkajších schodiskách, terasách i balkónoch. Ale i slnolamy na južných fasádach domov s kovovým rámom a drevenými tieniacimi lamelami pôsobia veľmi originálne a odlišne od predsa len stále rovnakých drevených samonosných pergol. A tiež doťahujú výborne vzhľad domu, dotvárajú dom po designovej stránke dokonalejšie, než farebné markízy.

Štítu domu, ktorý navrhol pán arch. Čerešňák, dominuje komín a veľká sklenená plochaUž klasikou je kovová strecha na podhorských a horských chalupách, ale i moderných domoch. A úplné maximum je originálny nápad obliecť do kovového brnenia úplne celý dom, tak ako to urobil na rodinnom dome v Modre arch. Juraj Čerešňák z architektonického ateliéru TE 3s architecture Bratislava.

Striebristý dom
Kompaktný a dokonale jednoduchý kváder domu je zabalený do titánzinkového ušľachtilého plechu; čo je odolný, pevný a bezúdržbový materiál. Plechové segmenty sú spojené stojatou drážkou, je vylúčené akékoľvek zatekanie vody medzi ne. Titánzinok dom opticky zjednocuje vďaka tomu, že strecha prechádza plynule na steny bez akéhokoľvek presahu. (Aj keď na obdobných domoch viac trpia fasády Naklonený kubus oživuje jednoduchý tvar domunechránené presahom strechy, tu to neplatí – pretože fasáda je z rovnakého materiálu ako strecha, má teda tiež rovnakú odolnosť). Jednoduchý tvar domu pri vstupe rozbíja zvláštny a zaujímavý objemový detail naklopených vysunutých kubusov.

Originálny a bezúdržbový
Nad takýmto domom by sa mal zamyslieť každý, kto túži po originalite, ale súčasne i po dome, ktorého exteriér nepotrebuje údržbu. Neexistuje tu žiadne prekladanie strešnej krytiny, opravy fasády, a dokonca ani o odkvapy sa netreba starať – pretože dom žiadne nemá. Ak namietnete, že by ste napríklad po pár rokoch chceli domu dať iný farebný kabát – zmeniť farbu fasády – vedzte, že tento dom nie je farebne monotónny, aj keď by sa to mohlo zdať. Farba domu sa mení Plynulý prechod omietkovej fasády až k strechepodľa sily slnečného žiarenia, v závislosti od počasia; pri zamračenej oblohe potemnie na modrastú šeď, počas jasného dňa sa zosvetlí do strieborna. Ak ho postupne obklopí záhrada, dostane ešte striebristý dom nádych od mnohých odtieňov zelene a zahalí sa farbami kvetov. Treba však podotknúť, že dom sa za letných dní neleskne, ako by sa niekto mohol domnievať, pohľad na neho je príjemný. Je to preto, že je pokrytý plechom matným, predzvetraným.

Ďalšie, čo nám napadne, je to, že pod plechovou strechou a kovovými fasádami predsa musí byť teplo. I táto námietka ale padne. Dom dobre izoluje a neprehrieva sa. Pod plechom, medzi dreveným debnením a tepelnou izoláciou sa nachádza odvetraná vzduchová vrstva. Na spodnej hrane fasády sa vzduch nasáva a odchádza opäť na hrebeni strechy. To prispieva k tepelnej izolácii celej stavby. V lete naopak táto vzduchová vrstva zabraňuje akémukoľvek prehrievaniu fasády.

Iba kov, sklo a slnko...Celoplechový rodinný dom je stavbou ojedinelou. Upúta vzhľadom, ale okrem toho vyniká obzvlášť praktickosťou. Ušľachtilý plech s vysokou odolnosťou voči korózii a vysokou životnosťou je zárukou, že povrch vydrží pri zachovaní vysokej kvality po niekoľko generácií. Práve to spolu so širokými možnosťami uplatnenia a moderného výrazu láka nasledovať a využiť širšie tento materiál. Povedzme nie v tomto totálne kovovo pojatí, ale napríklad v kombinácii s ďalšími materiálmi. Na balkóny, zábradlia a schodiská sa už v plnej miere uplatňuje....

-ag-
Foto: arch. Juraj Čerešňák

Diskusia
2.4.2011 7:30...
1.10.2010 20:13Re: HM
8.4.2010 7:11HM
17.1.2010 12:40Re: Re: Re: titanzinok
Súvisiace články
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.