TVOJDOM.SK

Pivnica áno, alebo nie? A čo s ňou?

Rodinné domy - 18.3.2011

Ako všelijako využiť pivničné priestory? Možností je mnoho, a pritom vždy jedno využitie je optimálne – záleží na tom, akú má vaša pivnica kvalitu, či je to hlboká diera pod stráňou, alebo suchá suterénna miestnosť.

reklama

Pivnica nie je lacnou hračkou – pokojne si na ňu pripočítajte k cene nového domu 40 tisíc eur. Nevyhodíte ale toľko peňazí z okna, kým nebudete mať ujasnené, na čo vlastne pivnicu budete využívať. Ak by sa jednalo o dokonale využiteľné podlažie s technickým zázemím, skladovacími priestormi, garážou, práčovňou, pivnicou na zeleninu, mrazničky a napríklad ešte telocvičňou – prečo nie? Ak ale chcete stavať pivnicu len na pár kompótov, investujte inde. Ak ako záhradkári túžite po malej pivničke na zemiaky a zeleninu, dá sa lacnejšie vybudovať v záhrade – alebo povedzme podpivničiť len tretinu domu. Mnoho z nás ale býva v bytových alebo rodinných domoch, kde už pivnica je. A mohla by sa využiť lepšie.

Zaujímavé sú tehlové „minibytovky“ alebo rodinné domy a dvojdomy z konca 50. a z 60. rokov. Pivnice sú poctivo budované, nie hlboké a majú často okno, sú to niekedy normálne suterénne izby s veľkosťou až 20 m2, napríklad hneď pod obývačkou. Je jasné, že stačí točité schodisko a miestnosti sú prepojené.

Stará pivnica ako moderný domáci sklad

V starých domoch nájdeme dosť hlboké pivnice, kde sa skladovali zemiaky, repa, jablká, zelenina, naložené mäso a kapusta. Tiež uhlie. Z takýchto pivníc sa môžu urobiť útulné domáce vínne pivničky. Môžu si ale tiež zachovať svoju pôvodnú rolu, pretože ukladanie v nich je svojim spôsobom nezastupiteľné. Pôvodné určenie sa môže zdokonaliť – pozdĺž stien postavte kovové regály, na lavice inštalujte plastové prepravky, debny a kontajnery, obnovte osvetlenie a pridajte police na domáci mušt a víno, svoje miesto tu nájde i basa piva. Koreňovú zeleninu je výborné skladovať v piesku; stačí škatuľa, drevená prepravka alebo debnička, do ktorej sa na zimu uloží mrkva zasypaná pieskom. V dobrej pivnici vydrží i zeler a repa.

Využitie rôznych druhov pivníc

  • Hlboká pivnica – skladovanie zeleniny, zemiakov, údeného alebo naloženého mäsa, vína, džúsov, kompótov a pod.
  • Suterény bytových domov – pracovňa, domáca vináreň, telocvičňa, sklad, špajza, úložné prostory

Ako vylepšiť klímu v pivnici

Čo urobiť s príliš vlhkým a často zatuchnutým vzduchom a hnilobným pachom v niektorých pivniciach pod rodinnými alebo bytovými domami? Niektoré pivnice boli pôvodne dimenzované na kúrenie a potom sa ocitli nevykurované, s čím však nebolo v pôvodnom projekte počítané. Napríklad na sídlisku bývala kotolňa, po rokoch sa zrušila a každý byt dostal plynový kotol. Suterény sa stali nevykurované, čoskoro prišla vlhkosť, objavila sa pleseň a mokré steny. Pivničné priestory sú pritom cenné, pivnice s veľkosťou izieb majú okienka, ktoré ale na poriadne odvetranie a zmenu teplotných a vlhkostných pomerov vo vnútri nestačí. Zložitejším riešením je pripojiť pivnicu k bytu, urobiť tu pracovňu, veľký sklad alebo telocvičňu a zaviesť sem po asanácii stien kúrenie. Ak ale chceme v takejto pivnici ukladať napríklad len bicykle a lyže, stačí jednoduché a rýchle riešenie: teplovzdušné solárne panely, ktoré sa inštalujú na spodok fasády vedľa pivničného okienka. Vzduch sa prevetráva a temperuje, čerstvý suchší vzduch sa pri slnečnom svite vháňa dovnútra a von vychádza vlhký.

Pivnica ako terapeutický priestor i únik pred spaľujúcim teplom

V správne založených starých pivniciach je veľmi príjemný vzduch, klíma sa niekedy podobá liečivému prostrediu jaskýň. Už hneď po zostúpení do pivnice pocítime, ako sa nám lepšie dýcha, cítime sa veľmi sviežo. Je to veľké množstvo záporných iónov, ktoré sa nachádzajú práve v jaskyniach a iných hlbokých podzemných priestoroch. Ak máme problémy s dýchaním, ak trpíme na priedušky, je príjemné sa občas v pivnici posadiť (dáme sem napríklad ležadlo) a nadýchať sa. Ak sa ale rozhodneme používať pivnicu na terapeutické účely, nemala by byť na stenách žiadna pleseň, občas je tiež dobré pivnicu vybieliť vápnom. Takáto pivnica je tiež na nezaplatenie v sparnom lete, kedy nie je pred teplom kam utiecť. Najmä ak neznášate dobre klimatizáciu – v pivnici sa vzduch nevíri.

V starších bytových domoch sú celé nevyužité suterény, okrem pivníc nájomníkov sa tiež stavali spoločné priestory: predovšetkým práčovňa a sušiareň. Aj tieto priestory sa dajú moderne využiť – napríklad na telocvičňu pre celý dom. 

-ag-
Foto: www.isifa.com, www.thinkstock.cz

Diskusia
8.7.2014 13:38pivnica
26.1.2012 13:32pivnica
4.6.2011 11:57áno
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.