TVOJDOM.SK

Ideálny dom bez ohľadu na cenu: Čokoľvek chcete

Rodinné domy - 17.3.2011

Ako by mohlo vyzerať naše bývanie, ak by sme nemuseli hľadieť na cenu? Možností je iste mnoho, pravdepodobne čo človek, to iné predstavy. Tento článok môže načrtnúť len niektoré z nich...

reklama

Mnohých z nás pri stavbe, rekonštrukcii či len úpravách bývania zamrzelo, že nemôžeme z finančných dôvodov využiť či kúpiť technológie, materiály a vybavenie podľa seba. Ako by teda mal vyzerať ideálny dom z hľadiska materiálov, dispozície, vybavenia a technických noviniek?

Ideál začína už pri stavebných materiáloch

V prvom rade treba podotknúť, že k ideálnym počiatočným podmienkam patrí to, že pri stavbe nebudeme obmedzení ani parcelou, ani stavebným úradom. Z hľadiska konštrukcie domu môžeme vybrať stavbu murovanú alebo drevostavbu, samozrejme pri použití kvalitných materiálov, teda buď murovacie materiály, ktoré nevyžadujú tepelnú izoláciu, ale i tie naviac zateplíme a využijeme pri tom kvalitnú minerálnu vlnu alebo, z ekologického hľadiska vhodnejšiu ovčiu vlnu, konope alebo tepelnú izoláciu na báze dreva, všetky samozrejme bezchybné i zo zdravotného hľadiska.

Obdobné je to i pri drevostavbách, tu máme naviac možnosť využiť konštrukčné dosky na báze dreva bez formaldehydu, či opäť konštrukčné dosky konopné. Keďže nie sme obmedzení typom striech, z praktického hľadiska je asi najvhodnejšia strecha plochá, čím jednoduchší tvar v tomto prípade, tým lepšie – z hľadiska funkčnosti, bezchybnosti, vlastností i ceny. Výber strešnej krytiny nie je nijako obmedzený, avšak všeobecne platí, že medzi najkvalitnejšie patrí pálená škridla, trvanlivý je samozrejme i betón, avšak ten viac zaťažuje konštrukciu krovu. Zaujímavo vyzerá plechová krytina, pri tej je však nutné vyriešiť hlučnosť pri daždi a podobne. Samozrejme by stavba mala byť konštruovaná tak, aby spĺňala parametre pasívneho domu a bola po všetkých stránkach úsporná. To by však nemalo obmedzovať ani jeho úžitkové vlastnosti, teda to, ako sa v ňom budeme cítiť, ako sa v ňom bude bývať.

Jednoduché dispozície sú základom úspechu

Keď odhliadneme od stavebných materiálov, veľmi dôležité sú i dispozície domu. Čo sa týka typu, ako najideálnejší sa javí prízemný dom s obytným podkrovím a rozdelený na klasickú dennú a nočnú zónu, ale skôr na časť „dospelú a spoločnú“ a na časť „detskú“. Pre dospelých je totiž praktickejšie nechodiť so všetkým po schodoch, ale mať naopak všetko po ruke a v dosahu. Súčasne by sme mali myslieť na prízemí na bezbariérovosť, teda žiadne stupienky či iné prekážky, ktoré by osobám s horšou pohyblivosťou alebo starým ľuďom sťažovali pohyb po dome. I do kúpeľne a na WC už volíme aspoň 90 cm široké dvere a povedzme i opierky a madlá na WC, sprchovací kút bez obmurovky či vaničky, naopak vybavený sedadlom a madlami a podobne. Veď na čo je nám i ten najlepšie postavený a vybavený dom, keď je neprehľadný, všade je ďaleko, ľudia nemajú súkromie, komunikačné trasy sú úzke alebo inak problematické a podobne. V tomto prípade platí základné pravidlo – jednoduchosť a prehľadnosť.

Dispozične by mal mať dom s ohľadom na počet obyvateľov dostatočne veľkú kuchyňu s jedálňou, avšak nie príliš veľkú – ten, kto pripravuje pokrm, sa potom hodne nachodí a rýchlo unaví. Ďalej je nutná pohodlná a všetkým príjemná spoločná miestnosť s veľkými oknami a východom do záhrady, kde je možné si dostatočne odpočinúť, zísť sa s rodinou a tráviť spoločné chvíle tak, aby z ideálneho domu bol i ideálny domov. Dom by mal mať vždy o jednu spálňu viac, než treba pre členov rodiny, voľná izba slúži ako hosťovská pre návštevy, prípadne v ňom môžu bývať rodičia, ak je to nutné. Ku každej spálni by mal prislúchať šatník alebo aspoň vstavaná skriňa s posuvnými dvermi, aby sme obmedzili množstvo skriňového nábytku, ktorý priestor zaťažuje. V dome by mali byť minimálne dve kúpeľne, jedna z nich ideálne s oddeleným WC. Ideálny dom by mal mať tiež priestory na trávenie voľného času – mohla by tu teda byť herňa, zariadená podľa veku detí, prípadne – ak popustíme uzdu fantázie – v závislosti od záujmov a zamerania obyvateľov domu i hudobná a filmová miestnosť (napríklad i s klavírom) s kvalitným technickým vybavením a s knižnicou a archívom filmov a hudby.

V príslušenstve domu by sme nemali zabudnúť ani na bazén. Krytý bazén priamo v objekte je síce nákladnejší, je však možné využívať ho po celý rok. Variantom k tomuto riešeniu je krytý vonkajší bazén a v dome iba menšie kúpele s vírivkou a masážou.

Je pivnica ideálna?

Ak by sme usúdili, že využijeme i pivničné priestory, mohol by dom byť i čiastočne podpivničený. To však treba veľmi dobre premyslieť i v prípade, že nemusíme hľadieť na cenu, pretože stavba bude zložitejšia a časovo náročnejšia, súčasne sú to priestory naviac, ktoré je nutné udržovať. Avšak využitie môže byť široké – od klasickej pivnice na víno, zaváraniny a podobne, cez skladovacie priestory, telocvičňu či posilňovňu i so saunou, plus technicistne zariadenou kúpeľňou s dreveným obložením a nerezovou sanitou, až po spoločenskú miestnosť s priamym východom do záhrady.

Ideálna inteligencia

Z technického hľadiska by sme mali zvoliť dom novej až najnovšej generácie – takzvaný inteligentný dom, ovládaný na diaľku cez počítač – teda vrátane vykurovania, blokovania spotrebičov, otvárania vrát, zatváranie okien, kontroly zavretia okien, zastavenia vody, sledovania spotreby vody a elektriny za určité obdobie. Na vykurovanie je optimálne tepelné čerpadlo či iný alternatívny zdroj energie – napríklad FVE, prípadne vykurovanie elektrinou pomocou špeciálnych tepelných rohoží inštalovaných v podlahe, strope či v stenách. Na lepšie hospodárenie s teplom pomôže tiež rekuperačná jednotka a klimatizácia.

S teplom súvisí i výber typu okien a dverí. Všetky by mali svojimi parametrami spĺňať vhodnosť použitia v pasívnych domoch. Medzi najúspornejšie okná sa radia typy bez vonkajšieho rámu, s izolačnými trojsklami a s hliníkovou konštrukciou alebo aspoň obložené z vonkajšej strany hliníkom. Ohrev vody v dome by bol realizovaný tepelným čerpadlom či alternatívou – slnečnými kolektormi.

Už pri stavbe by mali byť v dome inštalované rozvody pre centrálny vysávač a káblové vedenia pre počítačové a satelitné vybavenie a videotelefón a súčasne tiež zabudovaný systém prepäťovej ochrany.

Ďalšie vybavenie nábytkom, textíliami a podobne rozoberať nebudeme, ak máme dosť peňazí, môžeme vyberať z toho najlepšieho, čo v obchodoch je, a tiež podľa vlastných predstáv. Prípadne prizvať na pomoc bytového architekta.

-Dana D. Daňková-
Foto: www.isifa.com, www.thinkstock.cz

Diskusia
7.8.2013 17:01mam iný pohlad na vec
18.3.2011 14:42...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.