TVOJDOM.SK

Kupujete pozemok pre stavbu nehnuteľnosti?

Dom a stavba - 7.11.2012

Postaviť dom na vlastnom pozemku je snom mnohých. Nie každý pozemok v obciach a mestách je určený či vhodný na stavbu rodinného domu.

reklama

Vyvarujte sa špekulantom

Ako prvému by ste sa mali pokúsiť čím skôr vyhnúť neserióznym obchodníkom. Môžu vám ľahko prejsť cez rozum nízkou cenou a argumentom "perspektívneho stavebného pozemku, na ktorom sa už možno zajtra bude dať stavať dom". V skutočnosti je šanca, že sa vám snažia predať ornú pôdu, vinicu či záhradu. Preto si poriadne overte kto je vlastníkom či ako vyzerá územný plán lokality. Na škodu veci nebude ani prezistenie plánov samosprávy či obce s pozemkami v okolí vášho budúceho bydliska.

5 vecí, ktoré na prvý pohľad nemusíte objaviť

1.      Skládky odpadu: preverte či v okolí vášho vytúženého pozemku sa nenáchádzaju alebo neplánujú umiestňovať skládky odpadu.

2.      Kontaminácia územia: znečistenie vzduchu napríklad nedaľekou spaľovňou môže mať závažný dopad na vaše zdravie, podzemnú vodu a pôdu

3.      Radón: Rádioaktívny plyn vzniká všade okolo nás. Na Slovensku sa vo nebezpečnej miere nevyskytuje

4.      Kvalita podzemných vôd: Prezrite si vypracovaný dokument o kvalite podzemných vôd v lokalite. Ak nie je dostupný,

5.      Inžinierske siete a prístupová cesta: Preverte si vybavenosť pozemku prípojkou vody, kanalizáciou, elektrinou, plynom či káblovej televízie a internetom. Zistite si komu patrí prístupová cesta k pozemku, kde chcete stavať nehnuteľnosť aby ste predišli nepríjemnostiam.

Pozor aj na prírodné katastrofy

Tie v posledných rokoch pravidelne zužovali viacero krajov na našom území. K častým povodniam sa začali pridávať aj zosuvy pôdy, udalosti, ktoré vám nepríjemne poznačia niekoľko rokov života. Preto hlavne v rizikových lokalitách treba dávať zvýšený pozor. Vypracovanie inžiniersko-geologického výskumu či vyžiadanie posudku danej lokaity vás niečo bude stáť, no na vaše bývanie to v konečnom dôsledku môže mať zásadný dopad. Pripravili sme pre vás 2 mapky územia SR, ktoré mapujú lokality s najväčším výskytom zosuvov a povodní.

 

Prezrite si mapu rizikových tokov na Slovensku

http://vasestastie.eu/images/mapa.jpg

Prezrite si mapu rizikových území z hľadiska zosuvov

http://i.sme.sk/cdata/4/54/5442214/mapa-dva-web-small.jpg

 

Diskusia
Nikdo tento článek zatím nekomentoval. Buďte první...
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.