TVOJDOM.SK

Namiesto štyroch stien "lietajúce" plošiny

Architektúra - 2.7.2012

Ďalší extrémny unikát japonskej architektúry pre bývanie predstavuje sklenený dom House NA, ktorého priestorové riešenie je inšpirované stromom.

reklama

O tom aké rozdielne môžu byť názory na bývanie svedčí dom z dielne Sou Fujimoto, ktorí navrhol pre mladý pár v tichej štvrti pri Tokiu. Hoci na netradičné riešenia sme u tohto mladého japonského architekta zvyknutí, riešenie domu, ktorý nesie názov House NA je skutočne radikálne. Dom zaberajúci plochu 85 m2, ktorý pozostáva prevažne z ľahkej kovovej konštrukcie a skla, je prakticky transparentný. V jeho interiéri nenájdeme jednoznačne definované miestnosti, pretože pozostáva z 21 plôch v rozmedzí od 2 do 7,5 m2, z ktorých každá sa nachádza v inej výškovej úrovni. Jednotlivé úrovne sú poprepájané schodmi, rebríkmi alebo jednoducho odskokmi vo výške stoličky, postele alebo pracovnej plochy, ktoré umožňujú obyvateľom domu využívať každú plochu domu takým spôsobom, aký uznajú za vhodné.

Návrh domu bol inšpirovaný životom vtákov v korune stromu, kde si každý člen domácnosti môže nájsť svoj vlastný malý životný priestor a pritom zostať so všetkými v kontakte. Spomedzi zariadenia v dome nájdeme len kuchynskú linku, sedačku, zopár skriniek, či knihovničku. Jediným miesto, ktoré poskytuje aké také súkromie je toaleta situovaná v zadnej časti domu. Kúpeľňa sa nachádza na najvyššie umiestnenej plochy budovy a je tiež celkom presklená. Vetranie budovy je zabezpečené cez vetráky na oknách a v chladnejších mesiacoch zabezpečuje prísun tepla podlahové vykurovanie.

Dom je celkom otvorený nie len vo svojom vnútornom riešení, ale aj vo vzťahu k okoliu. Hranicu medzi interiérom a exteriérom stierajú nie len presklené steny, ale aj viaceré otvorené terasy na priečelí domu. Napriek tomu, že dom dosahuje výšku trojposchodovej budovy, nenájdeme tu žiadne zábradlie. Dom neposkytuje obyvateľom prakticky žiadne súkromie po fyzickej, vizuálnej ani zvukovej stránke. Architekt riešenie tejto otázky prenecháva na využívanie závesov či iných ľahkých zásten.

Pre našinca je zrejme ťažké pochopiť, čo viedlo mladú rodinu k voľbe takéhoto obytného priestoru. Pravdepodobnou odpoveďou na túto otázku je potreba uniknúť zo stiesnených, priestorov betónových bytov, ktoré sú pre túto krajinu typické. Otázkou však ostáva, aké množstvo svetla, otvorenosti a slobody je pre každodenný život únosné...

-les-
Zdroj: archrecord.construction.com

Diskusia
27.9.2012 15:46b
Súvisiace články

Žiadne súvisiace články


NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
Copyright © 1998-2010 Sanoma Media Praha s.r.o. Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu TVOJDOM.SK je vyslovene zakázaný bez písomného súhlasu. TVOJDOM.SK dodržuje právne predpisy o ochrane osobných údajov. ISSN 1213-7278.